DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Lagerstroemia indica

Oya Ağacı

(İspanyol Leylağı, Hint Leylağı )

Oya Ağacı - Lagerstroemia indica [ Altınköy/Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Altınköy/Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

7 m kadar boylanabilen, kışın yaprak döken, çalı veya ağaççık formundadır. Gövde kabuğu açık gri-kahverengi, gençlikte çatlaksız, yaşlılıkta plakalar şeklinde dökülür; sürgünler açık pembe-bej renkli, dört köşeli ve tüysüzdür. Yapraklar karşılıklı dizili, [007#eliptik#], 2-7 x 1-3 cm, önceleri pembemsi-kırmızı, sonraları parlak yeşil, [003#keskin uçlu#], sap kısadır. Çiçeklenme genellikle Temmuz-Kasım ayları arasında; çiçekler durumu dik [020#salkım#], çok çiçekli, 10-25 cm; [006#taç yapraklar#] beyaz, pembe, eflatun, renkli, kıvrık ve dalgalıdır. Anavatanı Güney ve Doğu Asya; Türkiye`de doğal gelişim göstermez, ılıman bölgelerde süs ağacı olarak yetiştirilir.Altınköy/Urla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Myrtales
            └—Lythraceae
              └—Lagerstroemia

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Lagerstroemia indica L.
Lagerstroemia indica var. alba Ram. Goyena

İngilizce
Crapemyrtle

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Lagerstroemia cins adı Magnus von Lagerström'e ithafen adlandırılmıştır. Lagerström 1746-1766 yılları arasında Hindistan`da bulunmuş bir İsveçli ve Swedish East India Company`nin direktörür.

Indica {Latince}: Hint; ilk tür örneğinin Hindistan topraklarından bulunduğuna atıfta bulunur; Hindistandan, Hindistana özgü anlamındadır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Canna indica
Tespih Çiçeği

Opuntia ficus-indica
Kaynana DiliManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"