DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Muscari Armeniacum

Arap Sümbülü

(Dağ Sümbülü, Misk Sümbülü, Üzüm Sümbülü)

Arap Sümbülü - Muscari Armeniacum  [ İstanbul - Mart 2015 © Ahmet Tahan ]
İstanbul - Mart 2015 © Ahmet Tahan

Çok yıllık, soğanlı bitkidir. Yapay gibi düz yaprakların içinden bir sap üzerinde salkım biçimli boncuk boncuk dizili mor çiçekleri vardır. Bataklık alanlar, çam korulukları, maki çalılık, çayırlık, kalkerli kayalı yamaçlar ve kumullarda yaşar. 35cm`ye kadar boylanabilir. Genelde şubat-mayıs aylarında çiçek açarlar. Çiçek açıp, tohum verdikten sonra üst kısmı ölen bitkinin alt kısmı her bahar ayında tekrar filizlenip çiçek açar. Mavi, beyaz, sarı veya soluk pembe renklerde çiçeklenir. 20-40 çiçek tek bir salkımda toplanır. Çiçeklerinin bol miktarda balözü salgılaması nedeniyle arıları çeker.İstanbul - Mart 2015 © Ahmet Tahan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Muscari

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Muscari armeniacum Leichtlin ex Baker

İngilizce
Armenian Grape Hyacinth

Diğer adlandırmalar


Etimoloji

Bu kaynaklar Muscari Armeniacum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Muscari comosum
Dağ Sümbülü
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"