DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Carpinus betulus

Gürgen

(Kara Gürgen, Küpeli Meşe)

Gürgen - Carpinus betulus [ Polonezköy / İstanbul - Nisan 2016 © Serdar Ölez ]
Polonezköy / İstanbul - Nisan 2016 © Serdar Ölez

20 m’ye kadar boylanan ortalama 150 yıllık ömre sahip, yuvarlak tepeli bir orman ağacıdır. Gövdesi genellikle derinlemesine oluklu, girintili, grimsi ve kabukludur. Odunu sert ve beyazdır. Dallar narin, kabuk gri renkli, düzgün veya levhalar halinde çatlaklıdır. Yumurta biçimli yapraklar uzun saplı ve iki sıra halinde dizilmiştir. Kenarları keskin, çift dişlidir. Yaprak boyunca uzanan yan damarlar arası kısımlar yükseltilidir. Çiçeklenme ilkbaharda yapraklanma ile bir arada gerçekleşir. Erkek ve dişi çiçekler 4-6cm boyda aşağı sarkık kurullar oluşturur. Silindirik yapıda ve seyrek çiçeklidir. Meyveler sonbaharda olgunlaşır. Meyveleri yassı, sivri uçlu, sert kabuklu küçük fındıksı şekillidir, 3 loblu kanatçıkları vardır. Trakya-Karadeniz-Marmara çevresi kıyı ormanlarında bazen saf bazen kayın, meşe, kestane gibi diğer yapraklı ağaç türleri ile karışık olarak bulunur. Kerestesinden kaldıraç, dişli çark, maden direği, gemi omurgası gibi dayanıklı parçalar üretilir.Polonezköy / İstanbul - Nisan 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Betulaceae
              └—Carpinus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Carpinus betulus L.

İngilizce
European Hornbeam

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Carpinus betulus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynaklarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"