DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Scolymus hispanicus

Şevketibostan

(Sarı Diken, Altın Dikeni, Çetmi, Sarıcakız )

Şevketibostan - Scolymus hispanicus [ Acıgöl / Afyon - Temmuz 2015 © Serdar Ölez ]
Acıgöl / Afyon - Temmuz 2015 © Serdar Ölez

Dikenli, sık dallı, tüylü, iki veya çok yıllık otsu bir bitkidir. 70cm`ye kadar boylanabilir. Gövde üzerinde dikenli yaprak uzantıları bulunur ve seyrek tüylerle kaplıdır. Saplar kanatlı ve dikenlidir. Yapraklar yumurta şeklinde veya dar uzun mızrak şeklinde, parçalı veya derin dişli dikenlidir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos aylarında gerçekleşir. Çiçekler sarı renkli, 2-4cm çaplıdır. 0-1600m arası irtifalarda bozuk alanlar, yol kenarları ve nadas alanlarında doğal yayılım gösterir.Acıgöl / Afyon - Temmuz 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Scolymus

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Scolymus hispanicus L.
Scolymus grandiflorus Desf.

İngilizce
Common Goldenthistle

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Scolymus hispanicus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"