DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Euphorbia dendroides

Ağaç Sütleğen

(Çalı Sütleğen, Çatal Sütleğen)

Ağaç Sütleğen - Euphorbia dendroides [ Emecik - Datça - Mart 2016 © Serdar Ölez ]
Emecik - Datça - Mart 2016 © Serdar Ölez

2 m kadar boy ve çap yapabilen, yarım küre formlu çalı veya ağaççıklardır. Gövde sık dallı ve [022#tüysüz#]dür. Sap ve birincil demet yaprakları [007#şeritsi#] veya [007#eliptik-mızraksı#], 2-6 x 0.3-0.8 cm, [002#küt veya dikensi uçlu#], tam kenarlı; ikincil demet yaprakları eşkenar dörtgen, [007#yumurtamsı#] veya [007#böbreksi#], 0.5-1 x 1-1.5 cm, sarımsı renktedir. Çiçeklenme Mart-Mayıs ayları arasında; ikincil demet 5li, [023#beze#] yuvarlağımsı, 2 kısa boynuzludur. Meyve 6-7 mm çapta, 3 derin loblu; loblar boylamasına yassı, neredeyse pürüzsüz; tohumlar yassı yumurta biçimli, 2.5-3 mm, pürüzsüz, soluk gri; tohum göbeği yarım küreseldir. 10-400 m yükseklikler arasında; taşlık kireçtaşı yamaçlar ve genellikle denize yakın yerlerde gelişim gösterirler.Emecik - Datça - Mart 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Euphorbiales
            └—Euphorbiaceae
              └—Euphorbia

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Euphorbia dendroides L.

İngilizce
Tree Spurge

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Euphorbia cins adı Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmış; Numidia Kralı II.Juba MS12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiş;  1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırmıştır.

Dendroides Yunancada `ağaç` anlamına gelen dendron kelimesi ile `biçim, tip` anlamına gelen eidos kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; ağaçsı anlamındadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Euphorbia dendroides hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Euphorbia helioscopia
Feribanotu

Euphorbia macroclada
Neblul

Euphorbia marginata
Beyaz Kenarlı Sütleğen

Euphorbia pulcherrima
Atatürk Çiçeği

Euphorbia tirucalli
Geyik Boynuzu
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.