DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Dianthus superbus

Saçaklı Karanfil

(Yabani Karanfil, Uzunçanak)

Saçaklı Karanfil - Dianthus superbus [ Kesikköprü - Haziran 2015 © Serdar Ölez ]
Kesikköprü - Haziran 2015 © Serdar Ölez

60cm kadar boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar 4-8cm uzunlukta, şeritsi şekilli, grimsi yeşil renkte, sapsız, karşılıklı dizili ve paralel damarlıdır. Çiçekler güzel kokulu, 3-5cm çapında beyaz, pembe veya eflatun renkte, beş taç yapraklı, her bir taç yaprak ipliksi saçaklıdır. Çiçekler hermafrodittir (erdişi) ve tozlaşma böceklerle gerçekleşir. Çiçeklenme dönemi Haziran-Eylül ayları arasındandır.Kesikköprü - Haziran 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Dianthus

Taksonomi
Bilimsel Ad
Dianthus superbus L.

İngilizce
Fringed Pink

Diğer adlandırmalar


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Dianthus zonatus var. zonatus
Kaya Karanfil
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"