DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Viburnum opulus

Girabolu

(Dağdığan, Gilabada, Gildar, Giligili, Yaprak Döken Kartopu)

Girabolu - Viburnum opulus [ Sızır Şelalesi / Sivas - Nisan 2016 © Mustafa Gökmen ]
Sızır Şelalesi / Sivas - Nisan 2016 © Mustafa Gökmen

4m`ye kadar boylanabilen, kışın yapraklarını döken, çok yıllık, sık dallı yavaş büyüyen bir çalıdır. türüdür. Gövde dik olarak büyür, düzensiz olarak yayılır, dallar yarım ay şeklinde aşağı doğru sarkar. Yapraklar yeşil renkte, basit yapıda, yüzeyi tüysüz, 3 loplu elsi, 5-­8cm uzunluğunda ve kenarları düzensiz dişlidir. Sonbaharda sarı, kırmızı, mor renk alır. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında gerçekleşir. Tomurcuklar kırmızı, çiçekler kokusuz, küçük ve beyazdır, 5­-10cm çapında şemsiye şeklinde kurullar oluştururlar. Meyve 5-10mm çapında küre formlu ve kırmızı renktedir. Meyveleri yenilebilir ve birçok hastalığın alternatif tedavisinde kullanılmaktadır.Sızır Şelalesi / Sivas - Nisan 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Viburnum

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Viburnum opulus L.

İngilizce
European Cranberrybush

Diğer adlandırmalar
girabolu.gen.tr

İleri okuma kaynağı

Viburnum Latincede doğrudan Viburnum lantana türüne verilen adlandırmadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Viburnum opulus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Viburnum lantana
Tüylü Kartopu

Viburnum rhytidophyllum
Buruşuk Yapraklı Kartopu

Viburnum tinus
Filburnu

Populus nigra
Kara Kavak

Populus tremula
Titrek KavakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"