DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Castanea sativa

Anadolu KestanesiAnadolu Kestanesi - Castanea sativa [ Polonezköy / İstanbul - Nisan 2016 © Serdar Ölez ]
Polonezköy / İstanbul - Nisan 2016 © Serdar Ölez

30 m’ye kadar boylanabilen, geniş ve dağınık tepeli kışın yaprağını döken bir ağaç türüdür. Yapraklar 10-25 cm uzunluğunda, geniş [007#mızraksı#] ya da dar [007#eliptik#] şekilli, belirgin damarlı, [003#sivri uçlu#], kenarları kılçıksı dişli ve almaşık dizilimli; ayanın üst yüzü parlak koyu yeşil, alt yüzü beyaz,[022#keçemsi#] tüylü veya hafif [022#tüylü#]dür. Çiçeklenme haziran ayında; çiçek kurulu [002#başak#], erkek çiçekler bir eksen üzerinde, dik; dişi çiçekler ise çoğunlukla erkek çiçek kurullarının dip tarafındır. Üzeri sık ve batıcı dikenlerle kaplı olan meyve örtüsü içinde genellikle 3 tane nuks meyve bulunur; üstten basık yarım küre şeklindeki meyveler parlak kızıl-kahverengi kabuklu ve nişastalıdır. Doğal yayılış alanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Türkiye ve Kafkasya’dır. Yenilebilen meyveleri ve dayanıklı odunu için yetiştirilmektedir.Polonezköy / İstanbul - Nisan 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fagales
            └—Fagaceae
              └—Castanea

Taksonomi
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Castanea sativa Mill.
Castanea vesca Gaertn.
Castanea vulgaris Lam.

İngilizce
European Chestnut

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)
KESTANE (Castanea sativa Mill.) ORMANLARININ TÜRKİYE’DEKİ DOĞAL YAYILIŞI VE BU ALANLARI KORUMA ÖNERİLERİ

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Castanea sativa hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Medicago Sativa
Yonca
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.