DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Aquilegia olympica

Haseki Küpesi


Haseki Küpesi - Aquilegia olympica [ Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen ]
Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen

30–60 cm boylanabilen, gösterişli çiçekleri olan, çok yıllık bir otsudur. Taban yaprakların sapı üç sapçığa ayrılır ve her birinin ucunda üçer yaprakçık bulunur. Yaprakçıklar loplu ve yuvarlak dişli, yaprakların üst yanı tüysüz, alt yanı keçemsi ve yumuşak tüylüdür. Çiçeklenme zamanı Haziran-Temmuz ayları arasındadır. Çiçekler genelde gövde düğümlerinde çıkar. Çiçek başı öne doğru eğilmiştir. Çanak yapraklar morumsu mavi renkte olup (18-)25–35 mm kadardır. Beyaz taç yaprakların mahmuzu morumsu mavi renkli ve oldukça çengellidir. Meyve 30 mm uzunluğunda ve üzeri yumuşak tüylüdür. Ladin ormanlarının bulunduğu nemli çayırlık alanlarda, genellikle 1700–2800 m yükseklikte görülür.Gorgit Yaylası / Artvin - Temmuz 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ranunculales
            └—Ranunculaceae
              └—Aquilegia

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Bu kaynaklar Aquilegia olympica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"