DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Diospyros lotus

Trabzon Hurması, Küçük Meyveli

(Kara Hurma)

Trabzon Hurması, Küçük Meyveli - Diospyros lotus [ Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez ]
Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez

15m boylanabilen, yuvarlak tepeli (ø4m), geniş yapraklı bir odunsu türdür. Gövde kabukları koyu gri renkli ve derin çatlaklıdır. Sürgünleri hafif tüylüdür. Yapraklar eliptik, basit, 6-12cm uzun, üst yüzü parlak koyu yeşil, alt mavimsi yeşil ve tüylüdür. Çiçekler 1-1,5 cm çapında, yeşilimsi ve sapsızdır. Meyveler kiraz büyüklüğünde, basık, önceleri sarı turuncu, sonraları mavi-siyah renkli yumuşak ve tatlıdır, yenir. Bu nedenle halk arasında “hurma” adını alır. Deniz iklimli yerlerde; nemli, taze, derin balçık topraklarda yetişir.Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ebenales
            └—Ebenaceae
              └—Diospyros

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Diospyros lotus L.

İngilizce
Date Plum

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Diospyros lotus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Lotus corniculatus

Benzer Taxon
Melilotus officinalis

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.