DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Acer trautvetteri

Kayın Gövdeli AkçaağaçKayın Gövdeli Akçaağaç - Acer trautvetteri [ Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

25m kadar boylanan, 100cm kadar çap yapabilen, kışın yapraklarını döken bir orman ağacıdır. Yaprakları [007#yürek biçiminde#], beş derin loplu; 9–15cm uzunluğunda ve 5–16cm genişlikte; ilk bahar ve yaz aylarında koyu yeşil, sonbaharda kırmızımsı renktedir; yaprak sapı koparıldığında süt çıkmaz. Kuzey Anadolu ormanlarında, Istranca Dağlarından, doğuda Artvin ormanlarına kadar, 100-2100 metreler arası yükseltilerde; genellikle kireçli topraklarda, yarı alpin kuşağında ya da çayırlık ve ormanlık sahalarda görülür.Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Sapindales
            └—Aceraceae
              └—Acer

Taksonomi

Kapak foğrafı

Gövde

Yaprak

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Bu kaynaklar Acer trautvetteri hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları
Acantholimon acerosum

Benzer Taxon
Acer campestre subsp. campestre

Benzer Taxon
Acer hyrcanum subsp. hyrcanum

Benzer Taxon
Acer negundo

Benzer Taxon
Acer Palmatum

Benzer Taxon
Acer platanoides

Benzer Taxon
Acer pseudoplatanus

Benzer Taxon
Acer saccharinum

Benzer Taxon
Acer tataricum

Benzer Taxon
Brachychiton acerifolius

Benzer Taxon
Platanus × acerifolia

Benzer TaxonManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Agaclar.org ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.