DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Hypericum androsaemum

Kamaniça

(Kantaron)

Kamaniça - Hypericum androsaemum [ Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez

30-90cm boylanabilen, çalımsı formda gelişen otsu bir türdür. Yapraklar 4-9cm boyda; sapsız veya dalı kavrayan/saran formda; genişçe [007#yumurtamsı veya yumurtamsı- dikdörtgenimsi#] şekilli; küt uçlu, yuvarlatılmış, hafifçe dar tepeli veya sivrimsi uçludur. Çiçeklenme dönemi: Haziran-temmuz ayları arasında; [006#çanak yapraklar#] 8-12mm, dikdörtgenimsi-yumurtamsı veya genişçe yumurtamsı, meyvelenme döneminde de kalıcı ve genişleyen; [006#taç yapraklar#] 6-10mm, ters yumurtamsı;. [006#ercik#] hemen hemen [006#taç yapraklar#]ın boyunda; [006#boyuncuk#] [006#ovaryum#]dan daha kısa boyutlardadır. Meyve çileğimsi (etli ve çekirdeksiz); 7-10mm boyutlarda, genişçe silindirik-elipsoid veya küremsi şekilde; kırmızımsı renktedir ve yaprak dökümünde siyah renge döner. 250-1300m yüksekliklerde, ağaçlık dere kenarlarında ve toprak yığınlarında gelişim gösterirler.Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Theales
            └—Clusiaceae
              └—Hypericum

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Hypericum androsaemum L.

İngilizce
Sweet-Amber

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Bu kaynaklar Hypericum androsaemum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Hypericum linarioides
Mideotu

Hypericum perforatum
Kantaron Otu
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.