DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Cephalanthera epipactoides

Ana çamçiçeği

(Orkide)

Ana çamçiçeği - Cephalanthera epipactoides [ Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez

30-100cm boylanabilen, salepgiller ailesinden bir türdür. Gövde dik, güçlü, boydan boya yapraklarla kaplıdır. Alt yapraklar kın gibi, sapı gövdeyi kavrayan/saran; üst yapraklar yassı, 4cm boyutlarda, [007#yumurtamsı-mızraksı#], yukarı çıktıkça yapraklar [001#brakte#] formunu alır. Çiçeklenme dönemi Nisan-Haziran ayları arasında; çiçek durumu [002#başak#], 40cm boyutlarda, yoğun çiçekli; [001#brakte#] çiçeklerden uzun; çiçekler beyaz; [010#çanak yapraklar#] mızraksı, 25-30mm boyutlarda; [010#taç yapraklar#] yumurtamsı-mızraksı, hafifçe daha kısa; [010#dudak (labellum)#] uc kısmı yumurtamsı-mızraksı, tüysüz, bazen ön kenarlar az derecede [022#kabarcıklı#] ve uzunlamasına 6-9 kahverengimsi-sarı sorguçlu; [010#dudak (labellum)#] dip kısmı yanal loblarının tepesi kesik; mahmuz konik ve 3-4 mm uzunluktadır. Deniz seviyesinden 1200m yüksekliklere kadar, makilikler, çam ve meşe ormanlıklarında, kireçtaşınca zengin topraklarda gelişim gösterir.Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Orchidales
            └—Orchidaceae
              └—Cephalanthera

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Meyve

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)
Orkidelerin Biyolojisi

Harici bağlantı

Bu kaynaklar Cephalanthera epipactoides hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cephalanthera rubra
Çamçiçeği
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"