DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   
Potentilla recta

Su parmakotuSu parmakotu - Potentilla recta [ Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

Çiçekli dalları 20-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde tekil veya çoklu, yukarı doğru yükselen veya dik; gövde yüzeyi uzun ve kısa salgısız [022#tüylü#] ve sıklıkla az sayıda kısa [022#salgılı tüylü#]dür. yapraklar dipte rozet dizilimli, uzun saplı; gövde yaprakları [007#elsi birleşik#], [005#kulakçıklı#], kısa saplı veya sapsız; yaprakçıklar 5-7 adet, [007#dikdörtgenimsi-ters yumurtamsı#] veya [007#şeritsi-mızraksı#] bazen [007#kamamsı-ters yumurtamsı#] formda, 10-50 x 5-25 mm boyutlarda, testere dişli, her iki yüz az çok [022#ülgerli#]dir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçekler [002#talkım (cymes)#] kurullarda; dışçanak dilimleri şeritsi-mızraksı; [006#çanak yapraklar#] [007#üçgen-yumurtamsı#], 5-8 mm; [006#taç yapraklar#] sarı, [003#ters yüreksi uçlu#], 6-10 mm; [006#ercik#] 25-30 adettir. Meyveler sert kabuklu, sert damarlı, kanatlı; koyu kahverengi; tohumlar sıklıkla ağsı bir dokuyla kaplıdır. Deniz seviyesinden 2300 m yüksekliklere kadar; çayırlıklar, meralar, ıslak ve gölgeli alanlarda gelişim gösterirler.Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Potentilla

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erkek çiçek

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Sinonimler
Potentilla recta L.
Potentilla recta L. var. obscura W.D.J. Koch
Potentilla recta L. var. pilosa (Willd.) Ledeb.
Potentilla recta L. var. sulphurea Peyr.

İngilizce
Sulphur Cinquefoil

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Bu kaynaklar Potentilla recta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tubives
Ulakbim
Tez Merkezi

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Potentilla reptans
Beşparmak Otu

Cionura erecta
Bodur Otu

Duranta Erecta
Ağaç Menekşesi
Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki çizimleri için www.plantillustration.com sitesinden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.