DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Prunus laurocerasus

Karayemiş

(Gürcü kirazı, Laz yemişi, Tanal, Taflan)

Karayemiş - Prunus laurocerasus [ Rize - Temmuz 2015 © Çelebi Haberal ]
Rize - Temmuz 2015 © Çelebi Haberal

Altı metreye kadar boylanan çalı veya küçük ağaç şeklinde bitkilerdir. Yapraklar dikdörtgensi - elips, dikdörtgensi - yumurta, 20x8 ebatlarında, kenarları dişli veya düz, yaprakların üstü koyu yeşil, altı ise soluk yeşildir. Yaprak arka yüzünde, sapa yakın kısımda 2 veya daha fazla nokta bulunmaktadır. Yaprak sapı 15mm`ye kadar uzunlukta, çiçek durumu başak şekillendir. Meyveleri taze olarak, kurutulduktan veya kavrulduktuktan sonra yenir. İnsanı tok tutar. Yaprakları çay gibi demlenerek sinir bozukluklarına karşı, öksürük dindirici ve spazm kesici olarak kullanılmaktadır.Rize - Temmuz 2015 © Çelebi Haberal


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Prunus

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Prunus laurocerasus L.
Cerasus laurocerasus (L.) Loisel.
Laurocerasus officinalis M. Roem.
Laurocerasus vulgaris CarriŠre
Padus laurocerasus (L.) Mill.
Prunus grandifolia Salisb.

İngilizce
Cherry Laurel

Diğer adlandırmalar

Prunus {Latince}: erik ağacı.


Etimoloji

Bu kaynaklar Prunus laurocerasus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Prunus armeniaca
Kayısı Ağacı

Prunus cerasifera
Süs Eriği Ağacı

Prunus divaricata
Yunus Eriği

Prunus dulcis
Badem Ağacı

Prunus mahaleb
Mahlep Ağacı

Prunus persica
Şeftali Ağacı

Prunus Serrulata “Kanzan”
Süs Kirazı Ağacı

Prunus sp.
Erik AğacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı"