DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   


 

Boeing Havacılık Müzesi / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Boeing Havacılık Müzesi / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Boeing Havacılık Müzesi / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Boeing Havacılık Müzesi / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Boeing Havacılık Müzesi / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

Boeing Havacılık Müzesi / Seattle, Washington [Serdar Ölez]

 Boeing Havacılık Müzesi
Boeing Flight Museum
Seattle, Washington, ABD
14 Kasım pazar sabahı, güzel bir kahvaltının ardından Yunus`un aylardır merak ettiği havacılık müzesini ziyaret etmeye karar verdik. Dergilerden indirimli giriş kuponlarını kestik ve sabah 11:00 gibi kapıda ilk resmimizi çekiyorduk.

Burası Boeing`in havacılık tarihini anlatmak, havacılığa olan ilgiyi arttırmak ve tabii reklamını yapmak için kurduğu harika bir müze. Girişte büyük $19.00, küçük $13.00 yazıyor. Ama verdiğiniz her cente değiyor. Wright kardeşlerin ilk uçuş denemelerine dayandırıyor bugünkü modern havacılığın temelini. Kurduğu bir çocuk klübü ve salon aralarında sergilenen küçük gösterilerle girmeye çalışıyor çocukların dünyasına. Ama ingilizce bilmeyenler sıkılıyor bu arada tabiyatıyla.

Ardından başka bir salona geçiyor ve şansımıza o günlerde yeni sergilenenmeye başlayan I. ve II.Dünya Savaşı dönemindeki uçakları ve canlandırmaları izleme fırsatı buluyoruz... Yunus basit bir simülatörde sıraya giriyor diğer çocukların arasına, önce sıkı bir kalkış ve ardından mükemmele yakın bir inişle bizi ve izleyen diğer insanları şaşırtıyor. Nassı yani oluyoruz hepbirden...

Ve ardından ana salona geçiyoruz. Burada kapalı mekanda 10larca uçak var. Savaş uçakları, yolcu uçakları, kargo uçakları, koncept uçaklar... Uçaklardan hoşlananlar için inanılmaz bir mekan. Ve gerçek bir F18 simülatörü var. Sadece 4 dakikalık bir uçuş için yarım saat sıra bekleyip, dünya para ödeyip denedik baba-oğul. Tüm ceplerinizi boşaltıp alıyorlar içeriye, neden diye düşündüm önce. Ama kullanmaya başladığımızda anladım neden. Uçuş sırasında yön duygusu kalmıyor insanın. Alet her yöne hareket ediyor ve gerçekten çok hızla yapıyor bu hareketleri. Anlatılamaz bir duygu.

Uzay araçları bölümünde aya ilk ayak basış canlandırılıyor... Ne kadar daracık yerde gidiyomuş herifler taa aya. 10 dakkalık otobüs yolculuğunda koltuk arasına sıkışıp kalkamayacağını düşünen benim gibi bi adam hiç çekilir dert değil. Bugüne kadar neyi doğru neyi yanlış yaptım bilmem ama, aya gitmeyerek doğru iş yapmışım.

Salonlar birbirini, saatler saatleri kovaladı. Saat akşam 5 oldu. Daha açık alanda sergilenen bir çok uçak var. Uçuşları durdurulan Concordlardan biri, emekliye ayrılan Air Force One B747, ve daha neler neler. Bu kadar para vermişken onları görmeden dönmek çok ayıp, ama ayakta duracak halimiz kalmamış. Bir cesaret bilet gişesine gittim, utana sıkıla durumu anlattım, nolur bu biletle haftaya da geliim didim. Meğerse bu duruma alışıklarmış. Sadece dışarıdaki uçaklar için açık biletlerimizi verdiler. 6 saat içeride sıkılmadınız mı demeyin, her dakikası dolu dolu geçti bu 6 saatin...

Serdar Ölez
©GezenAdam2005


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.

Flight Museum