DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   


 

Kazakistan`dan Bir Kesit / Almaata [Adnan Kovuk]

Kazakistan`dan Bir Kesit / Almaata [Adnan Kovuk]

Kazakistan`dan Bir Kesit / Almaata [Adnan Kovuk]

Kazakistan`dan Bir Kesit / Almaata [Adnan Kovuk]

Kazakistan`dan Bir Kesit / Almaata [Adnan Kovuk]

Kazakistan`dan Bir Kesit / Almaata [Adnan Kovuk]

 Kazakistan`dan Bir Kesit

Almaata, Kazakistan
Kazakistan; yüzölçümü Türkiye’nin dört katı büyüklüğünde olmasına karşın, nüfusu 16 milyon olan bir ülkedir.

Kazakistan`da Kazak halkının yanında çoğunluğu Rus olmak üzere, Özbek, Kırgız, Koreli, Doğu Alman ve çok çeşitli milletlerin insanları hep birlikte Kazakistan nüfusunu oluşturur. Resmi dilleri kazakça olmasına karşın kazakça dilini bilmeyen kazakların sayısı azımsanmayacak sayıdadır. Ülke genelinde Rus dili ve Rus kültürü hakimdir.

Başkenti 3 yıl öncesine kadar Almaata idi. Almaata oldukça renkli ve hareketli bir şehirdir.

Eski başkent Almaata olağanüstü doğal güzelliklere ve oldukça hareketli sosyal hayatı ile gezip görülmesi gereken bir yerdir. Özellikle şehir merkezinin çıkışında, ormanlık alanda her türlü spor aktivitelerini yapabileceğiniz spor alanları görülmeye değer.

Almaata da şehir içerisinde ise birçok yerde binicilik sporu yapabileceğiniz binicilik tesisleri bulunur.

Ayrıca Almaata şehrinin merkezinde yağlıboya ,suluboya ve karakalemle yapılmış güzel resimlerin açık alanlarda satıldığı Ortaköy pazarını andıran alanlar mevcut.

Almaata`nın Çin sınırına sadece 100 km uzaklıkta olmasından dolayı Almaatada çok sayıda Çinli yaşamaktadır.

Yeni başkent Astana ise 2030 yılında dünyanın en güzel başkenti olmayı hedefleyen ve bu hedefine her geçen gün biraz daha yaklaşan çok güzel bir şehirdir. Astana da eski binalar yıkılarak olağanüstü modern bir şehir inşa ediliyor.

Kazakistanın genelinde en meşhur yemek şaşlık dedikleri bizim şiş kebaba çok benzeyen ve ızgarada yapılan şiş kebabıdır. Ayrıca geleneksel yemekleri içerisinde en meşhur olanı beşparmak diye isimlendirdikleri yemektir. Bu yemeğin at eti ile yapıldığını belirtmeliyim.

Almaata da yemek yiyeceklere Amerikan restoranı öneririm. İsmi yanıltmasın her türlü yemeği yiyebileceğiniz güzel bir restorandır.

Kazakistan her şeyiyle gerçekten gezilmesi gereken oldukça güzel bir ülke.


Adnan Kovuk


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.

YunoNet