DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   


 

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

Afganistan Notları / Kabil [Adnan Kovuk]

 Afganistan Notları

Kabil, Afganistan
Kabil havaalanına indiğiniz anda farklı bir yerde olduğunuzu hemen anlarsınız.

Buradaki yaşamın kendine özgü kuralları vardır. Afganistan`da sahip olacağınız en bol şey zamandır. Ancak yine de Kabil`de çok fazla ilginizi çekecek gezilip görülmesi gereken ilginç bir yer bulamazsınız.

Kabil`in şehir merkezi içerisinde genellikle bizim köy evlerimizi hatırlatan binalarla doludur. Arada nadiren rastlayabileceğiniz eski ve taştan yapılmış yapılar ise geçmişteki Rus işgali sırasında Ruslar tarafından yapılmıştır.

Yolunuz Kabil`e düşerse bilmeniz gereken birkaç şey vardır. Bunlardan birincisi fazla emniyetli bir yerde olmadığınız ikincisi ise yiyeceğiniz yemekler. Geleneksel Afgan yemeği olan Afgan pilavının tadı ve lezzeti hoşunuza gidebilir ancak hijyen kurallarının altüst edildiği lokal restoranlarda yemek yememenizi öneririm. Bu tür restoranlarda yemek yediğiniz masalarda kişilerin yemek yedikten sonra kullanmaları amacıyla tükürük tabağı servisi de yapıldığını belirtmem, bu uyarımı dikkate almanız açısından etkin olacaktır. Bunun yerine Kabil`de yemeklerinizi mevcut Türk, Hint, Çin ya da İran restoranlarının birinde yemenizi öneririm.

Ayrıca unutmadan havaalanına indiğiniz anda içki bulundurmanın suç sayıldığı ve gümrük görevlilerince bagajınızda didik didik içki arandığı Kabil`de, pasaportlarınızı göstererek girip rahatça alışveriş yapabileceğiniz her türlü ithal içki, yiyecek ve lüks tüketim mallarının satıldığı PX mağazalarından alışveriş yapmanız mümkün. Birileri size Kabil`de İrish Pub olduğunu söylerse bu doğrudur inanın.Ancak gidip orada iyi vakit geçirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin, hayal kırıklığına uğrarsınız. Kabil`in kuzeyinde diğer bir önemli şehir Kandahar `dır. Kandahar`a ulaşmak için tek ulaşım seçeneğiniz karayolu, Hindikuş dağlarının arasından geçen,büyük bir kesimini kar tünellerinin oluşturduğu güzergahtır.Bu kar tünellerinin ilginç ve inşası en zor olanı, zirveye en yakın kesimde yer alan Salang tünelidir. Salang tüneli Ruslar tarafından, işgal yıllarında inşa edilmiştir. Bu tünelin yapımında 60.000 Rus askerinin çalıştığı ve inşaat sırasında meydana gelen göçüklerde 4000 Rus askerinin öldüğü belirtilmektedir.

Afganistan`ın her köşesinde savaşın izlerini görmek mümkündür. Afgan halkı tarihte çok uzun yıllar savaşla iç içe yaşamıştır. Ülkenin her yanı savaşta tahrip olmuş ya da terkedilmiş tanklarla ve yıllarca döşenmiş olan mayınlarla doludur. Bu yüzden her an bir kazaya rastlamanız olasıdır. Sokaklarda, caddelerde, köylerde kısacası her yerde genellikle mayına basarak ayağını kaybetmiş ve protezli insanlarla karşılaşırsınız. Ülkede çok fazla sağlık sorunu olan insan olmasına karşın sağlık hizmetleri oldukça geri kalmış durumdadır.

Sonuç olarak Afganistan`a seyahat etmeyi düşünüyorsanız risk altındasınız demektir.
Adnan Kovuk


Yasal Uyarı Paylaşılan gezi notlarının tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. GezenAdam internet sayfalarına ulaştığınızda, bu sayfalarda bulunan tüm yazılı, sesli ve görüntülü malzemeyi sadece kişisel kullanımınız amacıyla görüntülediğinizi kabul etmiş olursunuz. GezenAdam internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, GezenAdam'ın daha önceden yazılı izni alınmadan veya kaynağı belirgin ve bağlantılı olarak gösterilmeden kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. Editör bu yazıyı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak yazının yazar adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutacak ve içerik sorumluluğunu kabul etmemektedir. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.