DDbtnPlantae | Magnoliophyta | Magnoliopsida | Ranunculales | Ranunculaceae

Aquilegia


-

Toplam 1 takson
1 tür, 0 alttür, 0 varyete, 0 melez


Morfoloji [1]

Çok yıllık, dik ve otsu gövdeli, odunsu köklü bir cinstir. Yapraklar üçlü lobludur. Çiçekler erdişidir; çiçek örtüsü iki sıralıdır, dışta kalan halka 5 petalimsi segmentten (çanak yapraklar), içte kalan halka 5 borumsu segmentten (taç yapraklar) oluşur; her bir borumsu segmentin üst kısmı yassı ve geniş, arka kısmı nektar içeren ve içe doğru kıvrık mahmuzdan oluşur; ercikler çok sayıdadır, en iç kısımda kalanlar çiçeğin sepal veya petalinin ercik halinde gelişmesinden oluşmustur ve ince ve kuru zarlılardır. Meyve çok tohum içeren bir karpelden oluşturulan kuru bir tek hücreli folikül meyve formundadır.

Aquilegia cinsinin Türkiye'deki doğal taxonları

Türkiye'den bildirilen Aquilegia gözlemleri

Kaynaklar
1) Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
2) Dünyadaki bitki türleri listesi için PLANTS Database | USDA PLANTS veritabanından yararlanılmıştır (USDA (2019),https://plants.sc.egov.usda.gov/).
3) Bitkilerin varsa Türkiye'de tespit edilen türler listesi için BizimBitkiler.org.tr veritabanından yararlanılmıştır (Güner,A., Aslan,S., Ekim,T., Vural,M., Babaç,M.T., (edlr.), (2012). Türkiye Bitkileri Listesi (Damarlı Bitkiler). Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırmaları Derneği Yayını. İstanbul.).


Creative Commons Lisansı Gezenadad site seal Kim bu gezenadam