DDbtnPlantae | Coniferophyta | Pinopsida | Pinales | Araucariaceae

Araucaria


-

Toplam 0 cins
Toplam 0 tür


Genel anlatım [1]

Herdem yeşil uzun boylu ağaçlardır. Düzgün ve silindirik bir gövdeye sahiptirler. Dallar gövdeye çevrel olarak dizilmiştir. Konik tepeli genç ağaçlar dipten itibaren dallanmışken ilerleyen yıllarda yuvarlak tepeli olan ağaçlarda alt dallar kurur ve dökülür. Genç sürgünler çıplak ve yeşildir. Tomurcuklar, yapraklar tarafından gizlendiğinden belirgin değildir. Yapraklar sürgünlere sarmal dizilmiştir ve uzun yıllar dökülmezler. 2 tip yaprak bulunur; ya yassı, sivri uçlu, deri gibi sert ya da üç-dört köşeli biz gibi uzun olup ağacın farklı yerlerinde farklı boydadır. Erkek ve dişi kozalaklar çoğunlukla ayrı ağaçlarda veya nadiren aynı ağacın farklı dallarında görülürler. Erkek çiçek kozalağı 8-15 cm uzunluğunda ve silindiriktir. Yuvarlak ve büyük olan dişi kozalakları 2 veya 3 yılda olgunlaşır; olgunlaştığında dağılır. Kozalağı oluşturan pullar, Pinaceae familyasındakinin aksine dış pul (brakte) dur. Kozalak pulları ile kaynaşmış olan iri tohumları nişasta bakımından zengindir, yenir (Kayacık, 1980; Yaltırık, 1988).

Araucaria ailesinin Türkiye'de doğal yetişen bir türü bulunmamaktadır.

Türkiye'den bildirilen Araucaria gözlemleri

Kaynaklar
1) Akkemik, Ü. (Ed). 2018. Türkiye´nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 684 s.
2) Dünyadaki bitki türleri listesi için PLANTS Database | USDA PLANTS veritabanından yararlanılmıştır (USDA (2019),https://plants.sc.egov.usda.gov/).
3) Bitkilerin varsa Türkiye'de tespit edilen türler listesi için BizimBitkiler.org.tr veritabanından yararlanılmıştır (Güner,A., Aslan,S., Ekim,T., Vural,M., Babaç,M.T., (edlr.), (2012). Türkiye Bitkileri Listesi (Damarlı Bitkiler). Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırmaları Derneği Yayını. İstanbul.).


Creative Commons Lisansı Gezenadad site seal Kim bu gezenadam