DDbtnPlantae | Magnoliophyta | Liliopsida | Asparagales | Asparagaceae

Prospero


-

Toplam 2 takson
2 tür, 0 alttür, 0 varyete, 0 melez


Morfoloji [1]

Soğanlı bir cinstir. Yapraklar ve çiçekler sonbaharda belirir ve ilkbaharda ölür. Yapraklar nispeten dardır. Her bir soğan yoğun pembe veya menekşe rengi çiçekler taşıyan 1-4 sap üretir. Çiçek örtüsü dilimleri 4–10 mm uzunluktadır ve birbirlerine bağlı değillerdir. Ercikler çiçek örtüsü renginde sapçıklar ve kısa mor başçıklardan oluşur. Tohumları koyu kahverengidir ve dikdörtgenimsidir.

Prospero cinsinin Türkiye'deki doğal taxonları

Türkiye'den bildirilen Prospero gözlemleri

Kaynaklar
1) Prospero (plant). (2020, October 23). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved November 18, 2020, from https://en.wikipedia.org/wiki/Prospero_(plant)
2) Dünyadaki bitki türleri listesi için PLANTS Database | USDA PLANTS veritabanından yararlanılmıştır (USDA (2019),https://plants.sc.egov.usda.gov/).
3) Bitkilerin varsa Türkiye'de tespit edilen türler listesi için BizimBitkiler.org.tr veritabanından yararlanılmıştır (Güner,A., Aslan,S., Ekim,T., Vural,M., Babaç,M.T., (edlr.), (2012). Türkiye Bitkileri Listesi (Damarlı Bitkiler). Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırmaları Derneği Yayını. İstanbul.).


Creative Commons Lisansı Gezenadad site seal Kim bu gezenadam