DDbtnPlantae | Magnoliophyta | Magnoliopsida | Scrophulariales | Bignoniaceae

Tecoma


-

Toplam 0 cins
Toplam 0 tür


Taksonomik tartışmalar [1]

Bitki taksonomisinde Tecomaria ve Tecoma cinsleri başlarda ayrı cinsler olarak kabul edilmiş ancak Bignoniaceae ailesine çalışan botankçiler bu iki cinsin çiçekleri arasındaki farklılıkların morfolojik olarak onları ayrı cinsler olarak tanımlamaya yetmediğine hükmetmiş, Tecomaria ve Tecoma cinsleri birleştirilmiştir. Ancak son zamanlarda yapılan moleküler çalışmalar sonucunda bazı bilim adamları Tecomaria cinsinin aslında daha çok Podranea cinsi ile ilişkili olduğunu ve Tecoma ile ilişkili olmadığını belirtmektedir. DNA araştırmalarının ortaya çıkarmaya başladığı gerçekler mallesef geçmişte sadece morfolojik temellerle sınıflandırılan canlılar alemi için büyük çelişkiler ve değişiklikler yaratmaktadır. 

Tecoma ailesinin Türkiye'de doğal yetişen bir türü bulunmamaktadır.

Türkiye'den bildirilen Tecoma gözlemleri

Kaynaklar
1) Tecomaria capensis. (18 Şubat 2021). Plantz Africa. https://pza.sanbi.org/tecomaria-capensis
2) Dünyadaki bitki türleri listesi için PLANTS Database | USDA PLANTS veritabanından yararlanılmıştır (USDA (2019),https://plants.sc.egov.usda.gov/).
3) Bitkilerin varsa Türkiye'de tespit edilen türler listesi için BizimBitkiler.org.tr veritabanından yararlanılmıştır (Güner,A., Aslan,S., Ekim,T., Vural,M., Babaç,M.T., (edlr.), (2012). Türkiye Bitkileri Listesi (Damarlı Bitkiler). Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırmaları Derneği Yayını. İstanbul.).


Creative Commons Lisansı Gezenadad site seal Kim bu gezenadam