Yaş imirdik

Lathyrus chloranthus


17-70 cm boylanabilen, dik veya tırmanıcı gelişen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler kanatlı ve yaygın dür. Yapraklar 1 çift geniş yaprakçıktan oluşur, tüysü dallanmış bir ile sonlanır; yaprakçıklar formda ve 20-60 x 7-22 mm boyutlardadır; mızraksı-biz şeklinde, kısaca yarı-dur. Çiçek kümesi 1-2-çiçekli ve genellikle dur; sap en azından yaprakçıklar kadar uzundur. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; 9-11 mm uzunluktadır; çanak dişler yaklaşık olarak eşit uzunlukta, yumurtamsı-mızraksı formda, sivri uçlu, yaygın ve çanak tüpünün 1½-2 katı kadar uzunluktadır; parlak sarı veya kükürt renginde ve 15-24 mm uzunluktadır; tam kenarlıdır ve arka kısmı dır. Baklamsı meyve şeritsi-dikdörtgenimsi formda ve 43-50 x 6-9 mm boyutlardadır, yüzey -dür; tohumlar 5-9 adettir ve yüzeyleri dır.
Gözlem bildirMurat Köprüsü / Muş - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Lathyrus chloranthus | Yaş imirdik
Murat Köprüsü / Muş
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Ekoloji/Habitat

600-1800 m yükseklikler arasında; toprak yığınları ve çalılık dere boylarında, volkanik yamaçlarda, buğday tarlalarında gözlenebilirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lathyrus chloranthus Boiss.
Sinonimler (Tam liste)

- Lathyrus chloranthus

Etimoloji ve kısaltmalar

Lathyrus Yunancada `çok´ anlamına gelen la öneki ile `şehvetli, tutkulu´ anlamına gelen thyros kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Choloranthus Chloranthaceae ailesinden bir cinsin adıdır; Tür adı olarak da kullanılmaktadır; Eski Yunancada `soluk yesil´ anlamına gelen χλωρός (khlōrós) kelimesi ile `çiçek´ anlamına gelen ἄνθος (ánthos) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Bazı diğer Lathyrus türleri

L.annuus, L.aphaca, L.armenus, L.atropatanus, L.aureus, L.belinensis, L.bitlisicus, L.blepharicarpus, L.boissieri, L.brachypterus, L.cassius, L.chloranthus, L.chrysanthus, L.cicera, L.cilicicus, L.clymenum, L.cyaneus, L.czeczottianus, L.digitatus, L.elongatus, L.gloeosperma, L.gorgoni, L.grandiflorus, L.haussknechtii, L.hierosolymitanus, L.hirsutus, L.inconspicuus, L.incurvus, L.karsianus, L.laxiflorus, L.layardii, L.libani, L.lycicus, L.marmoratus, L.niger, L.nissolia, L.nivalis, L.ochrus, L.pallescens, L.palustris, L.phaselitanus, L.pratensis, L.pseudocicera, L.roseus, L.rotundifolius, L.satdaghensis, L.sativus, L.saxatilis, L.setifolius, L.spathulatus, L.sphaericus, L.stenolobus, L.stenophyllus, L.sylvestris, L.tauricola, L.trachycarpus, L.tuberosus, L.tukhtensis, L.undulatus, L.variabilis, L.venetus, L.vernus, L.vinealis, L.woronowii,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Lathyrus chloranthus. (2021) AgroAtlas. https://www.agroatlas.ru/en/content/related/Lathyrus_chloranthus/index.html
 3. Listelenen kaynaklar Lathyrus chloranthus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm