Dededeğneği

Asphodeline globifera


70-150 cm boylanabilen, dik ve genellikle gürbüz gelişen, çok yıllık bir bitkidir. Gövdenin alt 1/4-1/3´lük kısmı yapraklıdır. Yapraklar yeşilimsi renkte, yumuşak ve esnek dokudadır ve kenarları dür. Çiçeklenme mayıs-temmuz ayları arasında gerçekleşir. Çiçek durumu basit ve yoğundur. 20-30 mm uzunlukta ve mızraksı -yumurtamsı formdadır. Meyve sapı 15-25 mm uzunluktadır, ortasının yukarısı eklemlidir. Çiçek örtüsü dilimleri (periant) 18-20 mm uzunlukta ve beyazdır. Kapsül meyve küremsi formda ve 8 mm çaptadır.
Gözlem bildirYeşilkent / Göksun / Kayseri - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Asphodeline globifera | Dededeğneği
Yeşilkent / Göksun / Kayseri
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Ekoloji/Habitat

850-2200 m yükseklikler arasında; kayalıklar veya taşlık yamaçlar, alpin çayırlıklar, göknar orman açıklıkları, sedir ve çam ormanlarında gözlenebilirler. 

Bazı diğer Asphodeline türleri

A.anatolica, A.baytopiae, A.brevicaulis, A.cilicica, A.damascena, A.globifera, A.liburnica, A.lutea, A.peshmeniana, A.prismatocarpa, A.prolifera, A.recurva, A.rigidifolia, A.sertachiae, A.taurica, A.tenuior, A.turcica,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Listelenen kaynaklar Asphodeline globifera hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm