Kırsenet

Eryngium campestre

(Boğa dikeni, Yer kestanesi, Deve dikeni, Deve Elması, Tengel Dikeni, Sütlükengel)

30-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde genellikle tekil ve silindiriktir, orta kısmından itibaren genişçe dallanmıştır. Dip yapraklar kalıcıdır, dış hatları üçgenimsi-yumurtamsı formdadır ve 10-25 x 10-18 cm boyutlardadır, derin lobludur, her lob çoğunlukla ayrıca üç ikincil loba bölünür, loblar ve kanatlı yaprak ekseni dikenli dişlidir. Sap yaprakları daha küçüktür, orta ve üsttekiler sapı kavrayan, geniş ve iğne dikenli tabana sahiptir; çiçekli dallardakiler çoğunlukla üç parçalıdır. Çiçeklenme temmuz-eylül ayları arasında gerçekleşir. Çiçek kurulları gibi uzanan genişçe şeklindedir, sarımsı-yeşil renkte veya bazen dumanlıdır; çok sayıdadır, yumurtamsı-küremsi formda ve 7-13 mm çaptadır. 5-6 adettir, şeritsi-mızraksı formda veya biz şeklindedir, sivri ve düzdür, tam kenarlı veya kenarlar dikenciklidir, çapının 1.5-3 katı uzunluktadır. tam kenarlıdır ve dan uzuncadır. mızraksı ve çok tomurcuk kabukları ile kaplıdır.
Türkiye'de iki varyetesi gözlenmiştir:
E. campestre var. campestre: çiçek kurulu dumanlıdır; şeritsi-mızraksı, ± yassı ve 2-4 mm genişliktedir, yüzeyi belirgin damarlarlıdır, kenarları sıklıkla dikenciklidir.
E. campestre var. virens: çiçek kurulu sarımsı-yeşil renktedir; şeritsi-biz şeklinde, üçgen kesitli ve genellikle 1-2 mm genişliktedir, yüzeyde fark edilmesi zor damarlar bulunur, kenar genellikle tam kenarlıdır ve dikencikli değildir.

Gözlem bildirSırakaya / Kahta / Adıyaman - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1800 m yükseklikler arasında; açık ağaçlık, taşlık yamaçlar, tahrip edilmiş yerler, bozkırlar, nadas tarlaları, kumluklar gibi yerlerde yetişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Kısa kısa...

Karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Gaz şişkinliğine iyi gelir, kramp çözücü etkileri vardır. Zehirlenme ve epilepsi hastalığında faydalıdır. İdrar ve menstrüasyon söktürücü özelliği vardır. Öksürük kramplarına faydalıdır. Mayasıl tedavisinde kullanılır. Kas spazmlarında etkilidir. Safra sorunları tedavisinde faydalıdır. Sindirim sorunlarında etkilidir (Kansersavaş, 2017).

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Eryngium campestre L.
Sinonimler (Tam liste)

- Eryngium dichotomum var. ramosissimum Loscos & J.Pardo
- Eryngium duriberum Sennen & Pau
- Eryngium latifolium Hoffmanns. & Link ex Willk. & Lange
- Eryngium officinale Garsault
- Eryngium vulgare Lam.
İngilizce

Field Eryngo

Etimoloji ve kısaltmalar

Eryngium cins adı Eski Yunancada `deniz ile ilgili kutsal şey` anlamına gelen ἠρύγγιον (ērúngion) kelimesinden türetilmiştir. Bazı kaynaklar ise eryngium cins adının Yunanca hruggion kelimesinden türetildiğini belirtmektedirler; hruggion bir bitki biyoloğu olan Theophrastus tarafından dikenli bir bitkiye verilen isimdir.  Campestre Latincede `çayır, otlak, mera´ anlamındadır; türün yetişme ortamına işaret eder.

Bazı diğer Eryngium türleri

E.babadaghensis, E.billardierei, E.bithynicum, E.bornmuelleri, E.bourgatii, E.caeruleum, E.campestre, E.creticum, E.davisii, E.falcatum, E.giganteum, E.glomeratum, E.ilex, E.isauricum, E.kotschyi, E.maritimum, E.palmito, E.planum, E.polycephalum, E.pseudothoriifolium, E.pyramidale, E.thorifolium, E.thyrsoideum, E.trisectum, E.wanaturi,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Kanser Savaş (2019) Boğa Dikeni - Faydası Nelerdir? Nelere İyi Gelir? (2017, December 9).  https://kansersavas.com/boga-dikeni-eryngium-campestre.html
 3. Listelenen kaynaklar Eryngium campestre hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm