Duvar fesleğeni

Parietaria judaica


Duvar fesleğeni tüylü sapları ve yapışkan hissi veren yaprakları olan, dik veya yayılan bir bitkidir. Güney Avrupa, Batı ve Orta Asya ve Kuzey Afrika'ya özgüdür; Kuzey Amerika'da kıyı limanları çevresinde de bulunur. Isırgan otu ailesindeki bu bitkinin genellikle kaldırım ve duvarlardaki çatlaklarda büyür. Polenleri alerjendir; astım ve cilt tahrişlerine neden olabilir; ancak bazı kaynaklarda bitkinin tedavi edici özelliklerinden de bahsedilmektedir.
Gözlem bildirGüzelkonak / Gevaş / Van - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Morfoloji

20-50 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler sık dallanmıştır, yere serili veya yarı-dik gelişir. Yapraklar genişçe yumurtamsı ile hemen hemen form arasında ve 7 cm´e kadar uzunluktadır; almaşık dizilidir. Çiçeklenme nisan-ağustos ayları arasında gerçekleşir. Çiçek kurulları her bir yaprak koltuğundan 2 yanal demet şeklinde çıkar; demetler yaklaşık 1 cm boydadır. çoğunlukla yumurtamsı veya üçgenimsi-yumurtamsı formda, serbest veya çiçek tabanına bitişiktir. Erkek ve çiçekler benzerdir, çiçeklerin periantı (çiçek örtüsü) silindiriktir ve olgunlaştıkça büyüyen ~ 3.5 mm´ye kadar büyür. Dişi çiçekler hemen hemen mızraksı formda ve 2-2.25 mm uzunluktadır ve uzunluğu yi hemen hemen aşar; çiçek örtüsü dilimlerinin kenarları ve orta damarı kahverengidir, uç kısmı kılçıklıdır; meyveye doğru biraz nasırlaşır ve içbükey duruma gelir.

Gözlemler

Görseller

Parietaria judaica | Duvar fesleğeni
Güzelkonak / Gevaş / Van
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; kireçtaşı uçurumlar, kayalar, mağara ağızları ve duvarlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Kısa kısa...

Duvarın fesleğeni, idrar söktürücü, kronik öksürükleri yatıştırıcı etkisi ve yara ve yanıklar için bir merhem olarak 2000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır; Avrupa bitkisel tıbbında, böbrekler üzerinde onarıcı bir etkiye sahip olduğu, işlevlerini desteklediği ve güçlendirdiği kabul edilir; böbrek ve mesane taşları ile sistit ve nefrit gibi üriner sistemin diğer şikayetleri için etkili bir çaredir (Chevallier, 1996). Çiçekteyken toplanan bitkinin tamamı hafif yatıştırıcı, idrar söktürücü ve bağırsak temizleyici (laksatif)  etkiye sahiptir; saman nezlesi veya diğer alerjik rahatsızlıkları olan kişilerce kullanılmamalıdır (Bown, 1995). Yaprakları yaralar üzerinde lapa olarak haricen kullanılabilir; basit yanıklar üzerinde acı azaltıcı bir etkiye sahiptirler (Chiej, 1984). 

 

 

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Parietaria judaica L.
Sinonimler (Tam liste)

- Parietaria diffusa Mert. & W.D.J. Koch
- Parietaria jaxartica Pavlov
- Parietaria officinalis subsp. judaica (L.) Bég.
- Parietaria punctata Willd.
- Parietaria ramiflora Moench
İngilizce

Spreading Pellitory

Etimoloji ve kısaltmalar

Parietaria Latincede `duvar´ anlamına gelen paries veya parietis kelimesinden türetilmiştir; ilk kez DRomalı doğa bilimci ve filozof Pliny (23-79) tarafından duvarda yetişen anlamında kullanılmıştır; bitkinin geliştiği habitata işaret eder. Judica Latincede Musevi veya Filistin´den anlamına gelir; türün yetiştiği/geliştiği veya türün ilk yetiştiği coğrafi bölgeyi işaret eder.

Bazı diğer Parietaria türleri

P.cretica, P.judaica, P.lusitanica, P.officinalis,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Go Botany (2021) Parietaria judaica. Native Plant Trust. https://gobotany.nativeplanttrust.org/species/parietaria/judaica/
 3. PFAF (2021). Parietaria judaica pellitory of the wall, spreading pellitory PFAF plant database. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Parietaria+judaica
 4. Chevallier. A. (1996) The Encyclopedia of Medicinal Plants Dorling Kindersley. ISBN 9-780751-303148
 5. Bown. D. (1995) Encyclopaedia of Herbs and their Uses. Dorling Kindersley, London. ISBN 0-7513-020-31
 6. Chiej. R. (1984) Encyclopaedia of Medicinal Plants. MacDonald ISBN 0-356-10541-5
 7. Listelenen kaynaklar Parietaria judaica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm