Sarı alıç

Crataegus tanacetifolia

(Kotan alıcı, Ayva alıcı)

Anadolu ve Suriye´ye özgü bir tür olan sarı alıç (Crataegus tanacetifolia) yavaş büyüyen dağınık taçlı küçük bir ağaçtır. Yapraklar üzerilerindeki tüylü katman nedeniyle gümüş grisi gibi görünür. Haziran ayında göz alıcı kremsi beyaz ve hafif kokulu çiçekler açar. Misket büyüklüğündeki sarı meyveler elma benzeri tatlı bir tada sahiptir.
Gözlem bildirKaraşar / Beypazarı / Ankara - Ağustos 2021 Serdar Ölez


Morfoloji

8-10 m boylanabilen, kışın yapraklarını döken, çalı veya ağaççık şeklinde gelişen, odunsu bir türdür; eser miktarda dalımsı-dikenlidir. Yapraklar dış hatlarda ve 3-7 derin tüysü lobludur, 1.5-2.5 x 1.5-2.5 cm boyutlardadır, tabanlıdır ve yeşil renktedir, alt daha yoğun olmak üzere her iki yüzeyi dir; loblar derin keskin çentiklidir; sap 3-10 mm uzunluktadır. Haziran ayında çiçeklenir. Çiçekler 4-8 çiçekli kurullarda, beyaz renkte ve 2-2.5 cm çaptadır; geniş ve üçgen biçimlidir, meyve oluşumu ile geriye doğru bükülür; 5 adettir. Meyve küremsi formda ve ~2 cm çaptadır, sarı renktedir, bazen kırmızımsı geçişleri olabilir, özellikle uca ve tabana yakın kısımlar dır; sert kabuklu 5 çekirdek oluşturur.

Gözlemler

Görseller

Crataegus tanacetifolia | Sarı alıç
Karaşar / Beypazarı / Ankara
Serdar Ölez © Ağustos 2021

Ekoloji/Habitat

800-1800 m yükseklikler arasında; çam veya meşe ormanlarında, taşlık kireçtaşı yamaçlarda yetişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Crataegus tanacetifolia (Poir.) Pers.
Sinonimler (Tam liste)

- Crataegus callidens Hausskn. & Bornm.
- Crataegus tanacetifolia var. typica Regel
- Mespilus tanacetifolia Poir.
- Phaenopyrum tanacetifolium (Poir.) M.Roem.

Etimoloji ve kısaltmalar

Crataegus cins adı Yunancada `güç` anlamına gelen kratos kelimesi ile `keskin` anlamına gelen akis kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; bazi türlerinin keskin batıcı dikenlerini işaret ettiği sanılmaktadır. Tanacetifolia tanacetum cins adı ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; yapraklarının pireotu (tanacetum spp.) türleri yapraklarına benzerliğini işaret etmektedir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Crataegus türleri

C.ambigua, C.azarolus, C.caucasica, C.christensenii, C.heterophylloides, C.longipes, C.meyeri, C.microphylla, C.monogyna, C.orientalis, C.pentagyna, C.peshmenii, C.pseudoheterophylla, C.rhipidophylla, C.tanacetifolia, C.turcicus, C.x, C.yaltirikii,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Bluebell Arboretum & Nursery "Crataegus Tanacetifolia" (August 26, 2021). https://www.bluebellnursery.com/Crataegus/858-2419-Crataegus-tanacetifolia.html.
 3. Plant Database "Crataegus Tanacetifolia" (August 26, 2021). https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Crataegus+tanacetifolia.
 4. Listelenen kaynaklar Crataegus tanacetifolia hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm