Kekik

Thymus kotschyanus


Kekik (Thymus kotschyanus) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Iran, Lübnan, Suriye, Kafkaslar ve Türkiye΄ye özgüdür. Türkiye΄de Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana ve Dicle alt bölgelerinde yayılış gösterir.
Yeni gözlem bildirAhlat / Bitlis - Temmuz 2021 © Serdar Ölez


Morfoloji

Yere serili gelişen bodur bir çalı türüdür; gövdeler yarı diktir ve serbest çatallanır; çiçekli dallar 3-10 cm uzunluktadır ve çepeçevre tüylüdür. Yapraklar 1-2 mm uzunluktaki sap dahil 9-13 x 4.5-6 (-9) mm’dir ve hemen hemen tümü eşit boyutlardadır; uç kısım sivrimsidir, taban kirpiklidir ve kesik veya yuvarlağımsı formdadır; çok sayıda yağ noktası vardır, bunlar genellikle kahverengi-kırmızı renktedir; 3 çift of yanal damar bulunur, en alttaki kenarda biter, üst ikisi genellikle uç kısımda bir kalınlık oluşturarak birleşir, damarlar altta belirgindir. Çiçeklenme mayıs-temmuz ayları arasında gerçekleşir. Çiçek kurulu 1-2 x 1-1.5 cm boyutlarda ve yoğun çiçeklidir, benzeri yapraklar taşır. 0.5-1.5 (-2.5) mm uzunluktadır ve genellikle az çok eşittir. Çanak (3.2-) 4-5.2 (-5.6) mm uzunluktadır, tüp genellikle dudaklardan daha kısadır; üst dudak tüpten geniştir, genellikle alt dişlere eşit veya biraz daha uzuncadır; üst dişler 0.7-1.2 mm uzunlukta, mızraksı-dur, kirpikli veya değildir. beyaz veya soluk pembemsi renkte ve 6-7.5 mm genişliktedir.

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Yaklaşık 800-2250 m yükseltiler arasında; taşlık dağ yamaçlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Thymus kotschyanus Boiss. & Hohen.
Sinonimler

- Thymus arthoclados Stapf
- Thymus eriophorus Ronniger
- Thymus hyrcanus Czerniak. ex Klokov
- Thymus kotschyanus subsp. kotschyanus
- Thymus lamprophyllus Borbás
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Thymus ΄siğil, cilt yüzeyinde bir büyüme (tümör)΄ anlamına gelebilecek θύμος (thúmos) kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen siğilin kekik tomurcuğuna hayali bir benzerliğinden dolayı böyle adlandırılmıştır. Kotschyanus adı Karl Georg Theodor Kotschy (1813-1866)`ye ithafen adlandırılmıştır. Kotschy Avusturyalı bir botanikçi ve seçkin bir bitki kaşifidir; baklagiller ailesinden Kotschya bitki cinsi onun onuruna adlandırılmıştır; Anadolu΄da da bitki araştırma çalışmaları gerçekleştirmiştir. Standart yazar kısaltması olan Boiss. kısaltması İsviçreli botanikçi, kaşif ve matematikçi Pierre Edmond Boissier´in (1810-1885) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. Bilimsel adlandırmada kullanılan Hohen. kısaltması türün Alman botanikçi ve misyoner Rudolph Friedrich Hohenacker (1798–1874) tarafından yayınlandığını belirtir.

Bazı diğer Thymus türleri

T.argaeus, T.artvinicus, T.atticus, T.aznavourii, T.bornmuelleri, T.brachychilus, T.canoviridis, T.cappadocicus, T.cariensis, T.cherlerioides, T.cilicicus, T.comptus, T.convolutus, T.eigii, T.eriocalyx, T.fallax, T.fedtschenkoi, T.haussknechtii, T.kotschyanus, T.leucostomus, T.leucotrichus, T.longicaulis, T.migricus, T.nummularius, T.pallasicus, T.pectinatus, T.praecox, T.pubescens, T.pulvinatus, T.revolutus, T.roegneri, T.sibthorpii, T.sipyleus, T.spathulifolius, T.striatus, T.subcollinus, T.syriacus, T.transcaucasicus, T.trautvetteri, T.zygioides, T.sp.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Thymus kotschyanus Boiss. & Hohen. (2021). Plants of the World Online. https://www.plantsoftheworldonline.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:461322-1
 3. Thymus | Origin and meaning of thymus by online etymology dictionary. (2021). Online Etymology Dictionary | Origin, history and meaning of English words. https://www.etymonline.com/word/thymus
 4. Thymus. (2021). Wiktionary, the free dictionary. https://en.wiktionary.org/wiki/thymus
 5. Listelenen kaynaklar Thymus kotschyanus hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm