Deli parmakotu

Potentilla meyeri


Deli parmakotu (Potentilla meyeri) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. İran, Transkafkasya ve Türkiye΄ye özgüdür. Türkiye΄de Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Murat-Van ve Adana alt bölgelerinde yayılış gösterir.
Gözlem bildirAhlat / Bitlis - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Morfoloji

15-35 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir türdür. Gövdeler dik veya dar açı ile yükselir; yoğun beyaz-dür. Yapraklar formdadır; yaprakçıklar 5-7 adettir, genişçe kamamsı, formda ve 8-30 x 6-15 mm boyutlardadır, kenarları küt dişli veya keskin çentikli-testere dişlidir, alt yüzeyi yoğun beyaz-dür, üst yüzeyi gri veya dür. Çiçeklenme haziran-ağustos ayları arasında gerçekleşir. Çiçek kurulu birkaç çiçekli şeklindedir. Dışçanak dilimleri şeritsi-mızraksı formdadır. yumurtamsı-mızraksı formda ve 3-4 mm uzunluktadır, dışçanak dilimlerinden daha kısadır. sarı renkte, ve 5-5.5 mm boydadır. Sert kabuklu meyveler pürüzsüzdür; koniktir ve alt kısmı dır, meyveden hafifçe daha kısadır.

Gözlemler

Görseller

Potentilla meyeri | Deli parmakotu
Ahlat / Bitlis
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Ekoloji/Habitat

1350-2900 m yüksekliklerde; taşlık yamaçlarda yayılış gösterir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Potentilla meyeri Boiss.
Sinonimler (Tam liste)

- Potentilla fenzlii Lehm.
- Potentilla thomasii C.A.Mey.
- Potentilla tommasii Lehm.
- Potentilla tommasii C.A.Mey.

Etimoloji ve kısaltmalar

Potentilla cins adı Modern Latincede ΄güçlü olmak΄ anlamına gelen potent-  öneki ile, bir küçültme eki olan -ill sonekinin birleşmesinden türetilmiştir; cinsin birçok türünün tedavi edici özelliklerine atıfta bulunur. Meyeri tür adı Ernst Heinrich Friedrich Meyer (1791–1858)`e ithafen adlandırılmıştır. Meyer bir Alman botanikçi ve botanik tarihçisidir; başlıca eseri olan dört ciltlik ΄Botanik Tarihi (Geschichte der Botanik)΄ 1854–57 yıllarında yayınlanmış, eserde Aristoteles ve Theophrastus gibi eski otoriteleri de içerecek şekilde erken modern botanikçiler hakkında biyografik veriler sunmuştur.

Bazı diğer Potentilla türleri

P.aladaghensis, P.anatolica, P.anglica, P.anserina, P.argaea, P.argentea, P.armeniaca, P.astracanica, P.aucheriana, P.aurea, P.balansae, P.bifurca, P.buccoana, P.calabra, P.calycina, P.cappadocica, P.carduchorum, P.crantzii, P.davisii, P.detommasii, P.discipulorum, P.divaricata, P.doddsii, P.elatior, P.erecta, P.fruticosa, P.gelida, P.geranioides, P.hololeuca, P.humifusa, P.inclinata, P.isaurica, P.kotschyana, P.lazica, P.libanotica, P.lignosa, P.lomakinii, P.meyeri, P.micrantha, P.nerimaniae, P.oweriniana, P.palustris, P.pannosa, P.pimpinelloides, P.polyschista, P.pulvinaris, P.recta, P.reptans, P.rupestris, P.ruprechtii, P.savvalensis, P.speciosa, P.sublaevis, P.subpalmata, P.supina, P.tauricola, P.thuringiaca, P.ulrichii, P.umbrosa,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Potentilla meyeri Boiss. (2021). Plants of the World Online. https://www.plantsoftheworldonline.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:728481-1
 3. Potentilla. (2021). University and Jepson Herbaria. https://ucjeps.berkeley.edu/eflora/eflora_display.php?tid=11256
 4. Listelenen kaynaklar Potentilla meyeri hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm