Güneşotu

Hypericum armenum


Güneşotu (Hypericum armenum) Kantarongiller (Hypericaceae) ailesinden Anadolu, Kafkasya ve İran΄a özgü bir türdür. Türkiye΄de Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van ve Hakkari alt bölgelerinde yayılış gösterir.
Gözlem bildirAhlat / Bitlis - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Morfoloji

5-30 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler tüysüzdür ve az çok odunsu bir tabandan dik veya dar açılı yükselir. Yapraklar 5-20 mm boyda ve formdadır, yüzeyler ve ± dumanlıdır, belirgin salgı bezleri bulunur. Çiçeklenme haziran-ağustos ayları arasında gerçekleşir. Çiçek kurulu silindirik veya yapıda ve 1-16 çiçeklidir. tam kenarlı veya 1-2 salgı bezelidir. dikdörtgenimsi-yuvarlağımsı ve yoğun siyah küçük dişlidir. 6-12 mm boydadır. Kapsül meyve 7-10 mm boyda ve hemen hemen yumurta biçimlidir.

Gözlemler

Görseller

Hypericum armenum | Güneşotu
Ahlat / Bitlis
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Ekoloji/Habitat

2190-3200 m yükseklikler arasında; taşlık veya toprak yamaçlarda yayılış gösterir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Hypericum armenum Jaub. & Spach

Etimoloji ve kısaltmalar

Hypericum Yunancada `üzeri, üzerinde` anlamına gelen ὑπέρ (hupér) kelimesi ile `çalılık, funda` anlamına gelen ἐρείκη (ereíkē) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Bilimsel adlandırmada kullanılan Jaub. kısaltması türün Fransız politikacı ve botanikçi Hippolyte François Jaubert (1798-1874) tarafından yayınlandığını belirtir. Spach kısaltması türün Fransız botanikçi Edouard Spach (1801-1879) tarafından yayınlandığını belirtir.

Bazı diğer Hypericum türleri

H.adenotrichum, H.albiflorum, H.amblysepalum, H.androsaemum, H.apiculatum, H.armenum, H.atomarium, H.aucheri, H.auriculatum, H.aviculariifolium, H.bithynicum, H.bourgaei, H.bupleuroides, H.calycinum, H.capitatum, H.cardiophyllum, H.cerastioides, H.confertum, H.crenulatum, H.cuisinii, H.cymbiferum, H.davisii, H.elegans, H.elongatum, H.empetrifolium, H.fissurale, H.formosissimum, H.havvae, H.hedgei, H.helianthemoides, H.heterophyllum, H.hircinum, H.hirsutum, H.huber-morathii, H.ichelense, H.imbricatum, H.karjaginii, H.kotschyanum, H.lanuginosum, H.laxiflorum, H.leprosum, H.linarioides, H.lycium, H.lydium, H.lysimachioides, H.malatyanum, H.marginatum, H.microcalycinum, H.minutum, H.monadenum, H.montanum, H.montbretii, H.neurocalycinum, H.nummularioides, H.olivieri, H.olympicum, H.orientale, H.origanifolium, H.pallens, H.pamphylicum, H.papillare, H.perfoliatum, H.perforatum, H.peshmenii, H.polyphyllum, H.pruinatum, H.pseudolaeve, H.pseudorepens, H.pumilio, H.retusum, H.rumeliacum, H.rupestre, H.russeggeri, H.salsolifolium, H.salsugineum, H.saxifragum, H.scabroides, H.scabrum, H.sechmenii, H.sorgerae, H.spectabile, H.ternatum, H.tetrapterum, H.thasium, H.thymbrifolium, H.thymifolium, H.thymopsis, H.trachyphyllum, H.triquetrifolium, H.uniflorum, H.uniglandulosum, H.vacciniifolium, H.vaccinioides, H.venustum, H.vesiculosum, H.xylosteifolium,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2021)
 2. MySpecies (2021). Hypericum armenum [Jaub. & Spach ]. https://hypericum.myspecies.info/taxonomy/term/833
 3. Listelenen kaynaklar Hypericum armenum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm