Hanım şiltesi

Minuartia juniperina


Hanım şiltesi (Minuartia juniperina) Karanfilgiller (Caryophyllaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄nin yanı sıra kuzeyde Ermenistan΄da, güneyde Lübnan, İsrail İran ve Irak΄ta batıda Makedonya ve Yunanistan΄da yayılış gösterir. Türkiye΄de ise Güney Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta ve Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van ve Hakkari alt bölgelerinde yayılış gösterir.
Yeni gözlem bildirAhlat / Bitlis - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Morfoloji

5-25 cm yüksekliğinde kümeler halinde gelişen ve yastık oluşturan, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler odunsu tabandan çok sayıda yükselir; alt kısmında belirgin şişkin boğumlar bulunur. Yapraklar 8-30 mm uzunluktadır, sert ve batıcıdır, çiçeksiz dalların üst kısmındaki yapraklar hariç gövdeye 30-150° açılıdır; yapraklar 1-3 damarlıdır. Çiçeklenme haziran-temmuz ayları arasında gerçekleşir. Çiçek kurulu genellikle sık, 3-12 çiçekli veya talkım kümesi şeklindedir; çiçek sapı 8-15 mm, çok nadiren 45 mm uzunluktadır ve genellikle ± gövdeye diktir. 4-5 mm uzunlukta ve yumurtamsı-mızraksı formdadır. ters yumurtamsı veya ters mızraksı formdadır ve çanak yapraklardan daha uzuncadır. Kapsül meyve silindirik formdadır, çanaktan dışarı taşar. Tohumlar böbreksi görünümde ve 0.6-1.1 x 0.5-1 mm boyutlardadır, yüzeyi açık veya koyu kahverengi ve granüllüdür.

Gözlemler

Görseller

Minuartia juniperina | Hanım şiltesi
Ahlat / Bitlis
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Ekoloji/Habitat

900-2700 m yükseklikler arasında; taşlık alanlarda yayılış gösterir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Minuartia juniperina (L.) Maire & Petitm.
Sinonimler (Tam liste)

- Alsine glandulosa Boiss. & A.Huet
- Alsine lineata C.A.Mey.
- Arenaria acicularis Fisch. ex Ser.
- Arenaria juniperina L.
- Arenaria nodosa Bory & Chaub.

Etimoloji ve kısaltmalar

Minuartia cins adı Juan Minuart (1693–1768)`e ithafen adlandırılmıştır. Minuart İspanyol bir botanikçi ve eczacıdır. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. Bilimsel adlandırmada kullanılan Maire kısaltması, türün René Maire (1878–1949) tarafından yayınlandığını belirtir; Maire Fransız bir botanikçi ve mikologdur. Bilimsel adlandırmada bitkiyi yayınlayan bilim insanlarının isim kısaltmaları arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Bilimsel adlandırmada kullanılan Petitm. kısaltması, türün Marcel Georges Charles Petitmengin (1881-1908) tarafından yayınlandığını belirtir; Petitmengin Fransız bir botanikçi ve eczacıdır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Minuartia türleri

M.×, M.aizoides, M.aksoyi, M.anatolica, M.asiyeae, M.buschiana, M.circassica, M.corymbulosa, M.decipiens, M.dianthifolia, M.elmalia, M.erythrosepala, M.formosa, M.garckeana, M.glandulosa, M.globulosa, M.glomerata, M.gracilis, M.hamata, M.hirsuta, M.hybrida, M.imbricata, M.intermedia, M.isaurica, M.juniperina, M.juressi, M.leucocephala, M.leucocephaloides, M.lineata, M.mediterranea, M.mesogitana, M.meyeri, M.micrantha, M.montana, M.multinervis, M.nifensis, M.pestalozzae, M.picta, M.recurva, M.rimarum, M.saxifraga, M.sclerantha, M.subtilis, M.tchihatchewii, M.turcica, M.umbellulifera, M.urumiensis, M.valedictionis, M.verna, M.woronowii,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2021)
 2. Kamari, Georgia & Stevakovic, V.. (1996). Minuartia juniperina (Caryophyllaceae) in the Balkan Peninsula. 36. 93-105.
 3. Tilkioğlu, G. (2017). Türkiye Minuartia L. (Caryophyllaceae) Cinsi Acutiflorae (Fenzl) Hayek Seksiyonuna Ait Taksonların Tohum Mikromorfolojilerinin Ġncelenmesi [Yüksek Lisans Tezi]. http://dspace.bozok.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/11460/511/455468.pdf
 4. Listelenen kaynaklar Minuartia juniperina hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm