Bağlıkotu

Convolvulus dorycnium


Bağlıkotu (Convolvulus dorycnium) Tarlasarmaşığıgiller (Convolvulaceae) ailesinden Doğu Akdeniz ülkelerine özgü bir türdür. Türkiye΄de Asıl Ege alt bölgelesinde ve Yukarı Fırat, Adana ve Orta Fırat alt bölgelerinde yayılış gösteren iki farklı alttürü yetişmektedir.
Gözlem bildirBağözü / Kahta / Adıyaman - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Morfoloji

50-90 cm boylanabilen, çok yıllık bir türdür. Gövde sert ve çatallı dallanmıştır; tabanda odunsudur; yüzeyler basık-dır. Yapraklar 4.5 x 1 cm boyutlerde ve şeritsi veya ters mızraksı formdadır, sapsızdır ve kenarları tamdır. Çiçeklenme nisan-temmuz ayları arasında gerçekleşir. Çiçekler yaprak koltuklarında ve terminal durumda, tekil veya 2-13 çiçekli kurullarda bulunur; 3-5 mm uzunlukta ve basık-dır; pembe renkte ve 20-25 mm çaptadır; ± dür. Türkiye΄de iki alttürü bulunur:
subsp. dorycnium: dış formdadır, , veya dur.
subsp. oxysepalus: dış formdadır, veya dur

Gözlemler

Görseller

Convolvulus dorycnium | Bağlıkotu
Bağözü / Kahta / Adıyaman
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Convolvulus dorycnium L.
İngilizce

Splendid bindweed

Etimoloji ve kısaltmalar

Convolvulus cins adı Latincede `sicim yapmak` anlamına gelen convolvere kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen cinsin bazı türlerinin diğer bitki ve nesnelere dolanarak büyümesini işaret etmektedir. Dorycnium Eski Yunancada `mızrak` anlamına gelen doryknion kelimesinden türetilmiştir; genellikle türün yaprak formuna işsret eder.

Bazı diğer Convolvulus türleri

C.×, C.althaeoides, C.arvensis, C.assyricus, C.betonicifolius, C.calvertii, C.cantabrica, C.carduchorum, C.cassius, C.cataonicus, C.chondrilloides, C.coelesyriacus, C.compactus, C.dorycnium, C.elegantissimus, C.galaticus, C.germaniciae, C.holosericeus, C.lanatus, C.libanoticus, C.lineatus, C.oleifolius, C.pentapetaloides, C.persicus, C.phrygius, C.pilosellifolius, C.pseudoscammonia, C.reticulatus, C.scammonia, C.siculus, C.stachydifolius, C.tricolor,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2021)
 2. Israel wildflowers: Splendid bindweed. (2021). Flowers in Israel - פרחים בישראל. https://www.flowersinisrael.com/Convolvulusdorycnium_page.htm
 3. Listelenen kaynaklar Convolvulus dorycnium hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm