Arap bademi

Prunus arabica

(Dağ çağlası)

Arap bademi (Prunus arabica) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden Anadolu ve Orta Doğu΄ya özgü bir türdür. Türkiye΄de Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana, Orta Fırat ve Dicle alt bölgelerinde yayılış gösterir.
Gözlem bildirEskikahta / Kahta / Adıyaman - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Morfoloji

2-5 m boylanabilen, çok dallı, dikensiz çalılardır. Genç sürgünler , açısal kesitli ve yazın sıklıkla yapraksızdır. Yapraklar formlu ve 2-4 x 0.3-0.5 cm boyutlardadır; yaprak kenarı testere dişlidir; yaprak tabanı kamamsıdır; beyaz tüylüdür. Yaprak sapı 7 mm uzunluktadır. Çiçeklenme mart-nisan aylarında gerçekleşir. Çiçekler 15-17 mm çapında ve beyazımsı pembe renktedir; sapsız veya saplıdır. sayısı 20-21 veya daha fazladır, boyu 6 mm’ dir. Çanak yaprak sayısı 5΄tir, yünsü tüylüdür, 4 mm uzunluğunda ve 2 mm enindedir. Taç yaprak sayısı 5΄tir, 8 mm uzunluğunda ve 6 mm enindedir. Tek çekirdekli ve etli meyve küremsi-yumurtamsı formda ve hafifçe yassıdır, 14-20 x 8-12 mm boyutlardadır, yüzey başlangıçta dır, sonraları azçok dür; meyve çekirdeği tabanda belli belirsiz girintilidir, omurga belirgindir.

Gözlemler

Görseller

Prunus arabica | Arap bademi
Eskikahta / Kahta / Adıyaman
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Ekoloji/Habitat

600-1200 m yüksekliklerde; kuru taşlı yamaçlarda, ormanlık alanlarda ve step ortamlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Etimoloji ve kısaltmalar

Prunus {Latince}: erik ağacı. Arabica Latincede `Arabistana özgü, Arabistan ile ilgili` anlamına gelir; türün yayılış alanı veya ilk tür örneğinin toplandığı bölgeye işaret eder.

Bazı diğer Prunus türleri

P.cocomilia, P.divaricata, P.mahaleb, P.orientalis, P.spinosa, P.x,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2021)
 2. Akkemik, Ü. (Ed). 2018. Türkiye’nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 684s.
 3. Yaltırık, F. 1971. Memleketimizde Az Tanınan Bir Odunsu Bitki: Dağ Çağlası (Amygdalus arabica Oliv.). İ.Ü. Orman Fakültesi Derg., Seri B(6):80-85.
 4. Listelenen kaynaklar Prunus arabica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm