Komagene kengeri

Gundelia komagenensis


Komagene kengeri (Gundelia komagenensis) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden lokal endemik bir türdür. 2016 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat tarafından tanımlanmış ve adlandırılmıştır. Belirlenebilen yayılış alanı Malatya ve Adıyaman ile sınırlıdır.

Gözlem bildirKahta / Adıyaman - Temmuz 2021 Serdar Ölez


Morfoloji

30-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde dallanmıştır. Yapraklar derimsi dokuda, almaşık dizili, tüysü parçalı veya formlu ve iğne dikenlidir; her iki yüzü tüysüz veya birkaç kısa tüylü veya özellikle damarların üzeri veya damarlara yakın kısımlarda örümcek ağsı tüylüdür. Çiçeklenme genellikle nisan-mayıs ayları arasında gerçekleşir. Birleşik çiçek kurulu¹ genellikle 1-5 tanedir; küremsi-yumurta biçimli ve 20-60 x 30-40 mm (brakte hariç) boyutlardadır; tamamen tüysüz veya nadiren seyrek örümcek ağsı tüylüdür; 25-70 sefaloidden² oluşur. Brakte bir sert terminal diken ve 4-6 yanal dikenlerden oluşur, yanal dikenler arasında da daha küçük dikenler bulunur; batıcıdır; seyrek veya yoğun kısa örümcek ağsı tüylerle kaplıdır; genellikle sefaloidlerden biraz daha uzundur, nadiren 40 mm uzunluğa ve 9 mm genişliğe sahip olabilir. Merkez sefaloidler 3 (-5) çiçekten oluşur. Çiçekler çan şeklinde veya genişçe yayılı formdadır. Taç 9-12 mm uzunluktadır (genellikle sefaloidin orta çiçeği diğerlerinden daha uzundur); dış kısmı yeşilimsi, sarımsı veya yeşilimsi-sarımsı renkte; iç kısmı sarı renktedir. Meyvelenme haziran-temmuz ayları arasında gerçekleşir; birleşik meyveler üçgen biçimlidir veya külah şeklindedir, dikenler hariç 6-10 mm uzunluktadır, üst geniş kısmı (olgunlukta) 4-8 mm genişliktedir, yüzeyi kahverengidir; orta ve yanal çiçekler involuselden³ çıkan dikenlerle çevrilidir, dikenler orta çiçeklerde 3-8 mm, yanal çiçeklerde 2-4 mm uzunluktadır.
[1] Birleşik çiçek kurulu: Bir ana ve bitişik birkaç/birçok yanal kurula sahip çiçek kurulu bütünü; Synflorescence (İngilizce).
[2] Sefaloid: Birleşik çiçek kurulu içerisinde yer alan, birkaç çiçeğin biraraya gelmesiyle oluşmuş, baş şeklindeki yapı; Cephaloid (İngilizce).
[3] İnvolusel: Küçük bırakte topluluğu; Involucel (İngilizce).

Gözlemler

Görseller

Gundelia komagenensis | Komagene kengeri
Kahta / Adıyaman
Serdar Ölez © Temmuz 2021

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Gundelia komagenensis Fırat

Etimoloji ve kısaltmalar

Gundelia cins adı Andreas Gundelsheimer (1668-1715)`e ithafen adlandırılmıştır. Gundelsheimer Levant yolculuğunda Tournefort`a eşlik eden Alman bir botanikçidir. Komagenensis MÖ 163 - MS 72 yılları arasında varlık göstermiş olan Kommagene Krallığına atıfta bulunur;  Kommagene Krallığı Partlar, Ermeniler ve Romalılar arasında tampon bir ülke olmuş, çok kültürlü bir devlettir; türün keşif ve/veya doğaal yayılış alanının Nemrut Dağı (Adıyaman) civarında olduğuna işaret eder. 

Bazı diğer Gundelia türleri

Kaynaklar

 1. Cichorieae Portal (2021). Gundelia komagenensis. https://cichorieae.e-taxonomy.net/portal/cdm_dataportal/taxon/6f5d5100-735e-48ed-9eec-4f86d0527ad1 (Kısım çevirisi: Ölez, S. 2021)
 2. Fırat, M., (2016). Four new species of Gundelia L. (Asteraceae) from Anatolia: G. komagenensis, G. colemerikensis, G. cilicica and G. anatolica.
 3. Fırat, Mehmet. (2021). Gundelia cappadocica (Asteraceae); a new lactiferous species from Cappadocia (Kapadokya) Turkey, belonging to G. subg. Gundelia sect. Komagenenses. (Orijinal metin: researchgate.net; Çeviri: S. Ölez)
 4. HaberTürk (2017, December 9). Bilim dünyasına tanıttı. https://www.haberturk.com/unlu-botanikci-mehmet-firat-dort-yeni-bitki-turu-kesfetti-1747785
 5. Listelenen kaynaklar Gundelia komagenensis hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm