Baharmavisi

Veronica hederifolia


Baharmavisi (Veronica hederifolia) Sıracaotugiller (Scrophulariaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Yukarı Murat-Van, Antalya ve Adana alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirÇiftehan / Ulukışla / Niğde - Mart 2022 Serdar Ölez


Morfoloji

10-40 cm boylanabilen, yıllık, otsu bir türdür. Gövde dar açılı yükselir veya yatık gelişir; yüzeyler tamamen salgısız, ± veya neredeyse tüylüdür. Yapraklar ve az-çok etli ve sert dokuda, koyu yeşil renkte ve az-çok dır. Yapraklar karşılıklı dizilili, saplı ve 3-5 lobludur. Çiçeklenme mart-haziran ayları arasında gerçekleşir. Çiçek sapı meyvelenme zamanı 9-15 mm΄ye ulaşır; çanak loblar 5-6 x 4-5 mm boyutlarda ve genellikle dür, her kenarında 20-35 tane kirpik bulunur; parlak mavi renkte ve 5-9 mm çaptadır; 0.6-1 mm uzunluktadır. Kapsül 3-4 x 4·5-6 mm boyutlardadır; tohumlar elipsoid ile küremsi arası formda, 2.3-3.3 x 2-3 mm boyutlarda, parlak sarı renkte ve buruşuktur.

Gözlemler

Görseller

Veronica hederifolia | Baharmavisi
Çiftehan / Ulukışla / Niğde
Serdar Ölez © Mart 2022
Veronica hederifolia | Baharmavisi
Akçaören / Kahramankazan / Ankara
Serdar Ölez © Nisan 2022

Ekoloji/Habitat

50–2000 m yükseklikler arasında; orman altları, gölgelik kayalık alanlar, kum tepeleri, tarlalar, üzüm bağları gibi ortamlarda yetişir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Veronica hederifolia L.
Sinonimler (Tam liste)

- Cardia quadriloba Dulac
- Cochlidiosperma hederifolium (L.) Opiz
- Cochlidiosperma lappago (Schrank) Opiz
- Veronica lappago Schrank
İngilizce

Ivyleaf speedwell

Etimoloji ve kısaltmalar

Veronica cins adı 1500´lerin sonunda Carl Linnaeus tarafından, bu gruptaki bitkiler için birçok Avrupa dilinde veronica adının var olan yaygın kullanımına dayanılarak seçilmiştir. İsim muhtemelen Azize Veronica´ya atfedilmektedir. Azize Veronica, çarmıha götürülürken keten mendili ile İsa´nın yüzündeki teri silmiştir; bazı kaynaklar Veronica cinsinin bazı türlerinde gözlenen desenlere bu mendilin dokusunun benzemesinden dolayı bu adı aldığını belirtmektedir.

Bazı diğer Veronica türleri

V.acinifolia, V.allahuekberensis, V.anagallis-aquatica, V.anagalloides, V.antalyensis, V.arguteserrata, V.armena, V.arvensis, V.balansae, V.baranetzkii, V.beccabunga, V.biloba, V.bombycina, V.bozakmanii, V.caespitosa, V.campylopoda, V.ceratocarpa, V.cetikiana, V.chamaedrys, V.cinerea, V.crinita, V.cuneifolia, V.cymbalaria, V.davisii, V.debilis, V.dichrus, V.dillenii, V.donii, V.elmaliensis, V.erciyasdagi, V.filiformis, V.fridericae, V.fuhsii, V.gentianoides, V.grisebachii, V.hederifolia, V.hispidula, V.intercedens, V.jacquinii, V.kopgecidiensis, V.kotschyana, V.leiocarpa, V.liwanensis, V.lycica, V.macrostachya, V.magna, V.microcarpa, V.montana, V.montbretii, V.multifida, V.officinalis, V.oltensis, V.opaca, V.orientalis, V.oxycarpa, V.panormitana, V.pectinata, V.peduncularis, V.peregrina, V.persica, V.polifolia, V.polita, V.polium, V.poljensis, V.pontica, V.praecox, V.quezelii, V.reuterana, V.rubrifolia, V.samuelssonii, V.scutellata, V.serpyllifolia, V.stamatiadae, V.sumilensis, V.surculosa, V.syriaca, V.tauricola, V.telephiifolia, V.thymoides, V.triloba, V.triphyllos, V.turrilliana, V.vanensis, V.verna, V.x, V.yildirimlii,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2022)
 2. Veronica hederifolia (Baharmavisi). (2022, January 13). Kocaeli Bitkileri. https://kocaelibitkileri.com/veronica-hederifolia/
 3. AİBÜ Kampüs Florası. (2022). AİBÜ Kampüs Florası. https://ibuflora.ibu.edu.tr/tur/veronica-hederifolia
 4. Listelenen kaynaklar Veronica hederifolia hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm