Tüylü havacıva

Alkanna hirsutissima


Tüylü havacıva (Alkanna hirsutissima) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Yukarı ve Orta Fırat alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirBelkıs / Nizip / Gaziantep - Mart 2022 Serdar Ölez


Morfoloji

10-30 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür; yoğun ve salgısız tüylerle kaplıdır, ayrıca çok sayıda 1-3 mm uzunlukta tüyler bulunur. Dip ve sap yaprakları şeritsi-mızraksı formda ve 1-5 x 0.3-1 cm boyutlardadır, dur. Çiçeklenme nisan-ağustos ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu meyve döneminde 10-15 cm boya ulaşır. şeritsi formda ve 1-2 x 0.2-0.5 cm boyutlardadır, dur. Çanak çiçek aşamasında 5-7 mm, meyve aşamasında ~ 8 mm boydadır. 7-10 mm çaptadır; her bir petalin ayası ise 5-9 mm çaptadır; başlangıçta, en azından tomurcuk aşamasında sarı, daha sonra sıklıkla mavi benekli veya tamamen parlak mavi renktedir. Sert kabuklu küçük meyve 3.5-5 mm çaptadır, yüzey girintili ve dokudadır; gaga (dar uç kısım) hafifçe aşağı bükülmüştür.

Gözlemler

Görseller

Alkanna hirsutissima | Tüylü havacıva
Belkıs / Nizip / Gaziantep
Serdar Ölez © Mart 2022

Ekoloji/Habitat

300-1000 m yükseklikler arasında; kuru taşlık yamaçlar, bozkırlar, mırıs tarlaları ve üzüm bağlarında gözlenebilir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Alkanna hirsutissima (Bertol.) A.DC.
Sinonimler (Tam liste)

- Lithospermum dictyocarpum DC. ex DC.
- Lithospermum hirsutissimum Bertol.

Etimoloji ve kısaltmalar

Alkanna cins adı 1400´lerin ortalarında gövdesi veya kökü boya maddesi olarak kullanılan ve Ortacağ Latincesinde alcannetta olarak bilinen bitki adından türetilmiştir; alcannetta ise Arapça `kına´ anlamına gelen al-ḥanna veya al-ḥinnā kelimesinden türetilmiştir; cinsin bazı türlerinin kökünden elde edilen kırmızı boyaya atıfta bulunur. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Alkanna türleri

A.amana, A.areolata, A.attilae, A.aucheriana, A.cappadocica, A.confusa, A.cordifolia, A.dumanii, A.froedinii, A.haussknechtii, A.hirsutissima, A.hispida, A.incana, A.kotschyana, A.macrophylla, A.macrosiphon, A.megacarpa, A.milliana, A.mughlae, A.oreodoxa, A.orientalis, A.pamphylica, A.phrygia, A.pinardii, A.pseudotinctoria, A.punctulata, A.saxicola, A.sieheana, A.stribrnyi, A.tinctoria, A.trichophila, A.tubulosa, A.verecunda, A.viscidula,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Alkanna hirsutissima hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm