Alayaprak

Cyclamen persicum

(Siklamen)

Alayaprak (Cyclamen persicum) Çuhaçiçeğigiller (Primulaceae) ailesinden bir türdür. Dünyadaki yayılışı Tunus, Girit, Kıbrıs, Türkiye, Suriye, İsrail ve Lübnan ile sınırlıdır. Türkiye΄de ise Asıl Ege, Antalya ve Adana alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirKüçükdalyan / undefined / Hatay - Mart 2022 Serdar Ölez


Morfoloji

Yaklaşık 15-20 cm boyda, lü bir türdür. Yumru küremsi veya basık-küremsi formda, mantarımsı dokuda ve 15 cm΄e kadar çaptadır (diğer türlere göre daha genişçe),; tabandan köklenir. Yapraklar çiçeklenme döneminde tam olarak gelişir; genişçe formda ve 15 cm΄e kadar genişliktedir, dur, kenarlar biraz kalınlaşmıştır ve sık ve belirgin şekilde küçük dişlidir. Çiçeklenme şubat-nisan ayları arasında gerçekleşir; geniştir, beyaz veya soluk pembe renktedir, dip kısmı daha koyu ve eflatunumsudur, loblar 2-4.5 cm uzunlukta ve kulaksızdır. kısaca dışa taşmıştır. Meyveli sap yay gibi bükülmüştür fakat yay oluşturmaz.

Gözlemler

Görseller

Cyclamen persicum | Alayaprak
Samandağ / Hatay
Serdar Ölez © Mart 2022
Cyclamen persicum | Alayaprak
Haraparası / Hatay
Serdar Ölez © Mart 2022
Cyclamen persicum | Alayaprak
Küçükdalyan / undefined / Hatay
Serdar Ölez © Mart 2022

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 800 m yükseklikler arasında; kızıçam ağaçlıkları, herdem yeşil meşe makilikler ve açık taşlık yamaçlarda; genellikle kireçtaşı kayaçlarda yetişir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Cyclamen persicum Mill.
Sinonimler (Tam liste)

- Cyclamen albidum Jord.
- Cyclamen aleppicum Fisch. ex Hoffmanns.
- Cyclamen hederaceum Sieber ex Steud.
- Cyclamen pyrolifolium Salisb.
- Cyclamen vernale Mill.
İngilizce

Florist`s cyclamen

Etimoloji ve kısaltmalar

Cyclamen tür adı Latincede `daire, çember, döngü` anlamına gelen cyclamīnos kelimesinden türetilmiştir; tür meyve saplarının olgunlukta zemberek gibi iç bükey kıvrılmasına işaret ettiği düşünülmektedir. Persicum Latincede ΄Persler΄ anlamına gelen Persae; Eski Yunancada ΄Persler΄ anlamına gelen Περσική‎ (Persia) kelimesinden türetilmiştir.

Bazı diğer Cyclamen türleri

C.alpinum, C.cilicium, C.coum, C.graecum, C.hederifolium, C.intaminatum, C.mirabile, C.parviflorum, C.persicum, C.pseudibericum, C.repandum,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2022)
 2. Yesson, Chris & Culham, Alastair. (2006). A phyloclimatic study of Cyclamen. BMC evolutionary biology. 6. 72. 10.1186/1471-2148-6-72.
 3. Listelenen kaynaklar Cyclamen persicum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm