Şahtere

Fumaria officinalis

(Yersofrası, Kayıp şahtere)

Şahtere (Fumaria officinalis) Haşhaşgiller (Papaveraceae) ailesinden bir türdür. Kuzey Afrika, Avrupa ve Batı Asya’nın ılıman bölgelerinde doğal yayılış gösterir. Pembe renkli çiçeklere sahip, tekyıllık otsu bir bitkidir, Nisan ve Mayıs ayları arasında çiçek açar ve ekili arazilerde görülür. Türkiye΄de bulunan üç alttürü Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirHürriyet / Erzin / Hatay - Mart 2022 Serdar Ölez


Morfoloji

50 cm kadar boylanabilen, gürbüz gelişen, tek yıllık, otsu bir türdür. Çiçeklenme nisan-mayıs aylarında gerçekleşir. Çiçek kurulu 20-40-çiçekli ve yoğundur. şeritsi-mızraksı formdadır ve meyve sapından daha kısadır. Çanak yapraklar mızraksı formda, taç yaprakların üçte biri boyda ve 0.5-1 mm genişliktedir, taban kısmı düzensiz olarak dişlidir. Taç 7-8 mm boyda ve pembe renktedir; mahmuz 1.4-1.5 mm uzunlukta ve kıvrımlıdır. Meyve 2-2.5 mm uzunlukta ve geniş düz tepe kısmı 2 belirgin çukurludur.

Gözlemler

Görseller

Fumaria officinalis | Şahtere
Hürriyet / Erzin / Hatay
Serdar Ölez © Mart 2022

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Fumaria officinalis L.
Sinonimler (Tam liste)

- Fumaria cirrhata Rohde ex DC.
- Fumaria diffusa Arn. ex Parl.
- Fumaria major V.Ten.
- Fumaria media Loisel.
- Fumaria pulchella Salisb.
İngilizce

Drug fumitory

Etimoloji ve kısaltmalar

Fumaria cins adı Latincede `duman´ anlamına gelen fumus kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen bazı türlerinin kök kokusuna işaret etmektedir. Officinalis Latincede `bir manastırda sağaltıcı bitkilerin ve diğer ihtiyaç maddelerinin tutulduğu yerde olan, yere ait olan` anlamına gelir.

Bazı diğer Fumaria türleri

F.asepala, F.capreolata, F.densiflora, F.gaillardotii, F.judaica, F.kralikii, F.macrocarpa, F.officinalis, F.parviflora, F.petteri, F.rostellata, F.schleicheri, F.vaillantii,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Fumaria officinalis hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm