İmirdik

Lathyrus gorgoni


İmirdik (Lathyrus gorgoni) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Çatalca-Kocaeli, Asıl Ege, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde yayılış gösterir. 

Gözlem bildirSamandağ / Hatay - Mart 2022 Serdar Ölez


Morfoloji

Yayılarak veya sürünücü/tırmanıcı formda 20-60 cm boylanabilen, tüysüz, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler kanatlıdır; kanatlar gövde kadar geniştir. Orta ve üst yapraklar çoğunlukla 3 parçalı taşır; yaprakçıklar 1 çifttir, veya formda ve 30-70 x 3-15 mm boyutlardadır; yumurtamsı-mızraksı veya mızraksıdır, yarı-dur ve gövdenin 2-3 kat genişliğindedir. Çiçeklenme nisan-haziran ayları arasında gerçekleşir. Çiçek kurulu sapı 1 çiçeklidir ve en çok yapraklar kadar uzundur. Çanak 7-9 mm uzunluktadır, çiçek zamanı yaygın, meyve zamanı büküktür; dişler yaklaşık olarak eşittir, hemen hemen mızraksı ve dur, tüpün 2-3 kat uzunluğundadır. açık kızıl-turuncu portakal rengidir ve 15-18 mm uzunluktadır; soluktur; hemen hemen ters yumurtamsı-dikdörtgenimsi formdadır. Baklamsı meyve dikdörtgenimsi-şeritsi formda ve 35-47 x 8-9 mm uzunluktadır, üst dikiş yeri kısaca 3-omurgalıdır, genellikle ± geriye doğru kıvrımlıdır; kapaklar az-çok miktarda sapsız bezelerle noktalıdır veya tüysüzdür veya bazen basık-dür; 7-9 mm uzunluktadır. Tohumlar 5-8 adettir, pürüzsüz yüzeyli ve 4-5 mm boyutlardadır. Türkiye΄de 2 alttürü gözlenmektedir, ayrım anahtarı şöyledir:

L. gorgoni var. gorgoni: baklamsı meyve kapakları tüysüzdür.

L. gorgoni var. gorgoni: baklamsı meyve kapakları basık cılız tüylüdür.

Gözlemler

Görseller

Lathyrus gorgoni | İmirdik
Samandağ / Hatay
Serdar Ölez © Mart 2022

Ekoloji/Habitat

 Deniz seviyesi ile l070 m yükseklikler arasında; mısır ve nadas tarlaları, ıslak çayırlıklar ve hendeklerde gözlenebilirler. 

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lathyrus gorgoni Parl.
Sinonimler (Tam liste)

- Lathyrus amoenus Fenzl
- Lathyrus gorgonei Parl.
- Lathyrus gorgonii Parl.

Etimoloji ve kısaltmalar

Lathyrus Yunancada `çok´ anlamına gelen la öneki ile `şehvetli, tutkulu´ anlamına gelen thyros kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Bazı diğer Lathyrus türleri

L.annuus, L.aphaca, L.armenus, L.atropatanus, L.aureus, L.belinensis, L.bitlisicus, L.blepharicarpus, L.boissieri, L.brachypterus, L.cassius, L.chloranthus, L.chrysanthus, L.cicera, L.cilicicus, L.clymenum, L.cyaneus, L.czeczottianus, L.digitatus, L.elongatus, L.gloeosperma, L.gorgoni, L.grandiflorus, L.haussknechtii, L.hierosolymitanus, L.hirsutus, L.inconspicuus, L.incurvus, L.karsianus, L.laxiflorus, L.layardii, L.libani, L.lycicus, L.marmoratus, L.niger, L.nissolia, L.nivalis, L.ochrus, L.pallescens, L.palustris, L.phaselitanus, L.pratensis, L.pseudocicera, L.roseus, L.rotundifolius, L.satdaghensis, L.sativus, L.saxatilis, L.setifolius, L.spathulatus, L.sphaericus, L.stenolobus, L.stenophyllus, L.sylvestris, L.tauricola, L.trachycarpus, L.tuberosus, L.tukhtensis, L.undulatus, L.variabilis, L.venetus, L.vernus, L.vinealis, L.woronowii,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2022)
 2. Listelenen kaynaklar Lathyrus gorgoni hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm