Cırcamuk

Veronica persica


Cırcamuk (Veronica persica) Sıracaotugiller (Scrophulariaceae) ailesinden, küçük mavi çiçekli bir türdür. Türkiye΄de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Erzurum-Kars ve Orta Fırat alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirÇiftehan / Ulukışla / Niğde - Mart 2022 Serdar Ölez


Morfoloji

Toprak yüzeyinde sürünücü/yayılıcı olarak gelişen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler 10-60 cm uzunluğa ulaşabilir, yüzeyler dır, toprak yüzeyine temas eden boğumlar ve boğum aralarından tekrar köklenebilir. Yapraklar yumurtamsı formdadır; alt yaprakların genişliği sıklıkla uzunluğundan fazla ve 5-25 x 3-18 mm boyutlardadır; üst yapraklar daha küçük ve dardır; taban yuvarlağımsı veya kısa yaprak sapına doğru kamamsıdır; dur; kenarlar sığ küt dişlidir. Çiçeklenme yıl boyu sürebilir. Salkım terminal çiçek kurulları oluşturur; salkımlar seyrek, birkaç to çok sayıda çiçekli olabilir; çiçekler yaprak koltuğundan çıkan yapraksı ler üzerinde tekil gözükür; çiçek sapı narindir ve 15-20 mm uzunluktadır. Çanak dilimler yumurtamsı-mızraksı formda ve 6-7 mm uzunluktadır, taban yakınında üst üste gelebilir. derin mavi renkte ve 9-15 mm in çaptadır, kısa zamanda düşer. 2–3 mm uzunluktadır. Kapsül meyve ters yüreksi uçludur ve 4-5 x 7-10 mm boyutlardadır, loblar geniştir ve 120° ile yayılır.

Gözlemler

Görseller

Veronica persica | Cırcamuk
Çiftehan / Ulukışla / Niğde
Serdar Ölez © Mart 2022

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 700 m yükseklikler arasında; tarım alanları, toprak yığınları, yol kenarları ve nadas alanlarında gelişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Veronica persica Poir.
Sinonimler (Tam liste)

- Pocilla persica (Poir.) Fourr.
- Veronica buxbaumii Ten., non F.W. Schmidt
- Veronica persica Poir. var. aschersoniana (Lehm.) B. Boivin
- Veronica persica Poir. var. corrensiana (Lehm.) B. Boivin
İngilizce

Birdeye speedwell

Etimoloji ve kısaltmalar

Veronica cins adı 1500´lerin sonunda Carl Linnaeus tarafından, bu gruptaki bitkiler için birçok Avrupa dilinde veronica adının var olan yaygın kullanımına dayanılarak seçilmiştir. İsim muhtemelen Azize Veronica´ya atfedilmektedir. Azize Veronica, çarmıha götürülürken keten mendili ile İsa´nın yüzündeki teri silmiştir; bazı kaynaklar Veronica cinsinin bazı türlerinde gözlenen desenlere bu mendilin dokusunun benzemesinden dolayı bu adı aldığını belirtmektedir. Persica {Latince}: Pers (İran) topraklarından gelen, İran`a ait veya İran΄a dair anlamında kullanılmıştır.

Bazı diğer Veronica türleri

V.acinifolia, V.allahuekberensis, V.anagallis-aquatica, V.anagalloides, V.antalyensis, V.arguteserrata, V.armena, V.arvensis, V.balansae, V.baranetzkii, V.beccabunga, V.biloba, V.bombycina, V.bozakmanii, V.caespitosa, V.campylopoda, V.ceratocarpa, V.cetikiana, V.chamaedrys, V.cinerea, V.crinita, V.cuneifolia, V.cymbalaria, V.davisii, V.debilis, V.dichrus, V.dillenii, V.donii, V.elmaliensis, V.erciyasdagi, V.filiformis, V.fridericae, V.fuhsii, V.gentianoides, V.grisebachii, V.hederifolia, V.hispidula, V.intercedens, V.jacquinii, V.kopgecidiensis, V.kotschyana, V.leiocarpa, V.liwanensis, V.lycica, V.macrostachya, V.magna, V.microcarpa, V.montana, V.montbretii, V.multifida, V.officinalis, V.oltensis, V.opaca, V.orientalis, V.oxycarpa, V.panormitana, V.pectinata, V.peduncularis, V.peregrina, V.persica, V.polifolia, V.polita, V.polium, V.poljensis, V.pontica, V.praecox, V.quezelii, V.reuterana, V.rubrifolia, V.samuelssonii, V.scutellata, V.serpyllifolia, V.stamatiadae, V.sumilensis, V.surculosa, V.syriaca, V.tauricola, V.telephiifolia, V.thymoides, V.triloba, V.triphyllos, V.turrilliana, V.vanensis, V.verna, V.x, V.yildirimlii,

Kaynaklar

 1. Scrophulariaceae, S.A. Ghazanfar, F.N. Hepper & D. Philcox. Flora of Tropical East Africa. 2008
 2. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2022)
 3. Speedy Speedwell (Veronica persica and v. hederifolia). (2022). Urban Botany. https://urbanbotany.weebly.com/blog/speedy-speedwell-veronica-persica-and-v-hederifolia
 4. Listelenen kaynaklar Veronica persica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm