Yabani menekşe

Viola kitaibeliana


Yabani menekşe (Viola kitaibeliana) Menekşegiller (Violaceae) ailesinden küçük çiçekli doğal bir türdür. Türkiye΄de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Antalya ve Adana alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirUçarı / Kahramankazan / Ankara - Nisan 2022 Serdar Ölez


Morfoloji

3-12 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Tüm bitki yoğun kısa gevrek tüy örtüsü ile kaplıdır. Alt yapraklar daire şeklinde, diğerleri dır, tümü küt dişli lobudur. tüysü parçalıdır, loblar ve küt dişli lobludur, terminal segment saplıdır, yanal dilimler daha küçüktür. Çiçeklenme mart-haziran ayları arasında gerçekleşir; çiçek kümesi sapı çiçeklerin hemen altında çift braktelidir. Çanak yapraklar mızraksı formdadır. Taç krem-beyaz ile sarı arası bir renktedir, merkez kısım canlı sarı renktedir, nadiren üst ve yanal loblar soluk mavi renkte olabilir; altlardaki taç yapraklar 5-8 mm kadardır.

Gözlemler

Görseller

Viola kitaibeliana | Yabani menekşe
İymir / Kahramankazan / Ankara
Serdar Ölez © Nisan 2022
Viola kitaibeliana | Yabani menekşe
Hacıkadın Vadisi / Ankara
Mustafa Gökmen © Nisan 2020
Viola kitaibeliana | Yabani menekşe
Uçarı / Kahramankazan / Ankara
Serdar Ölez © Nisan 2022

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1800 m yükseklikler arasında; taşlık yamaçlar, döküntüler, makilikler, toprak yığınları ve benzeri alanlarda gözlenebilirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Viola kitaibeliana Schult.
Sinonimler (Tam liste)

- Viola arvensis subsp. kitaibeliana (Schult.) Mateo & Figuerola

Etimoloji ve kısaltmalar

Viola Latincede bugün `menekşe rengi` olarak bilinen violet kelimesinden türetilmiştir. Kitaibeliana epiteti Macar botanikçi ve kimyager Pál Kitaibel (1757 - 1817)΄e ithaf edilmiştir.

Bazı diğer Viola türleri

V.alba, V.altaica, V.amani, V.arvensis, V.bocquetiana, V.canina, V.crassifolia, V.dichroa, V.dirimliensis, V.ermenekensis, V.gracilis, V.heldreichiana, V.hymettia, V.isaurica, V.jordanii, V.kitaibeliana, V.kizildaghensis, V.modesta, V.occulta, V.odontocalycina, V.odorata, V.parvula, V.pentadactyla, V.reichenbachiana, V.rupestris, V.sandrasea, V.sieheana, V.suavis, V.tricolor, V.velutina, V.yildirimlii, V.yuzufelensis,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2022)
 2. BG Flora.eu. (2022). BG Flora.eu. https://www.bgflora.eu/Viola%20kitaibeliana%20Schult._EN.html
 3. Listelenen kaynaklar Viola kitaibeliana hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm