Buğulu sümbül

Muscari longipes


Buğulu sümbül (Muscari longipes) Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Batı Karadeniz, Yukarı Sakarya, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Adana, Orta Fırat ve Dicle alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirAkören Çarşak / Gölbaşı / Ankara - Mayıs 2020 Mustafa Gökmen


Morfoloji

Soğan 1.5-4 cm çapta; tabakalar fildişi rengi veya soluk pembemsi renklidir. Yapraklar 3-9 adettir, şeritsi formda ve 15-50 x 6-32 mm boyutlardadır, genellikle burulmuş veya zembereksi kıvrılmıştır, kanallıdır; dur, ± dumanlıdır. Çiçeklenme Nisan-haziran ayları arasında gerçekleşir. Çiçek sapı 20-60 cm uzunluğundadır. Çiçek salkımı seyrek, 80-200-çiçekli, 6-50 cm x 5-30 mm boyutlardadır. Üreyimli çiçeklerin sapı yaygın veya geriye doğru kıvrımlıdır, çiçekten daha uzuncadır, döllenme sonrası 50-80 mm uzunluğa ulaşır ve çiçek kurulu dikdörtgenimsi-konik bir görünüm alır. Üreyimli çiçekler hafifçe sarkık, dikdörtgenimsi-konik formda ve 7-12 mm uzunluğundadır, alttaki 2/3`lük kısmı bej renkli veya mavimsi-kahverengidir, omuz kısımları belirgin şekilde köşeli ve kirli beyaz-bej renklidir, omuzlardan üst kısmı birdenbire büzüktür; loblar siyahımsıdır. Kısır çiçeklerin sapı yayılı veya aşağı bükülmüştür, çiçekler kadar veya biraz daha uzuncadır; kısır çiçekler menekşe rengi, kapalı ve hemen hemen ters yumurtamsı-dikdörtgenimsi formdadır. Kapsül meyve keskin uçlu, yumurtamsı-eliptik formda ve 9-10 x 5-6 mm boyutlardadır.

Gözlemler

Görseller

Muscari longipes | Buğulu sümbül
Akören Çarşak / Gölbaşı / Ankara
Mustafa Gökmen © Mayıs 2020

Ekoloji/Habitat

550-1525 m yükseklikler arasında; kalkerli bozkırlar, su yatakları ve nadas tarlalarında yayılış gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Leopoldia longipes (Boiss.) Losinsk. .
Sinonimler (Tam liste)

- Muscari longipes Boiss.

Etimoloji ve kısaltmalar

(..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Muscari türleri

M.adilii, M.anatolicum, M.armeniacum, M.aucheri, M.azureum, M.babachii, M.bourgaei, M.caucasicum, M.coeleste, M.comosum, M.discolor, M.inconstrictum, M.latifolium, M.longipes, M.macbeathianum, M.macrocarpum, M.massayanum, M.microstomum, M.mirum, M.neglectum, M.parviflorum, M.racemosum, M.sandrasicum, M.sirnakense, M.sivrihisardaghlarensis, M.tenuiflorum, M.turcicum, M.tuzgoluensis, M.vuralii, M.weissii,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2022)
 2. Listelenen kaynaklar Muscari longipes hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm