Kaynana dili

Opuntia ficus-indica

(Frenk inciri, Hint inciri, Firincir, Babuşka)

1.5-5 m boylu, çalı veya ağaççık görünümünde, bir sukulent türüdür. Gövde (varsa) kütük formlu, düz ve yuvarlaktır. Eklemler mat yeşil veya grimsi yeşil, genişçe , veya , 25-60 × 7-20 cm, kalın; genellikle , 2-4.5 mm; dikenler genellikle yok, bazen başına 1-6, yayılı veya aşağı bükülmüş, kılsı veya iğnemsi, 0.3-3.2 cm, tabanı düz; sarı, erken dökülen; yapraklar konik, 3-4 mm boydadır ve erken dökülür. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçekler 5-8 cm çapta; çanaksı yapraklar sarı, kırmızımsı veya yeşil merkezli, genişçe yumurtamsı veya , 2 cm, tam kenarlı veya küçük dişli, uç kısım tepesi kesik, veya ; taçsı yapraklar yayılı, sarı-portakal rengi, , 2.5-3.5 × 1.5-2 cm, kenar tam kenarlı veya düzensiz dişli, uç kısım ; sarımsı, yaklaşık 6 mm; sarı, 1.2-1.5 mm; yeşilimsi, yaklaşık 15 mm; 7-10, krem rengi, 3-4 mm uzunluktadır. Meyve sarı, portakal rengi veya eflatunumsu, 5-10 × 4-9 cm; kalkan/göbek alçak ve içbükey; tohumlar gri veya tan rengi, eliptik-daire şeklinde, 4-5 × 3.5-4 mm boyutlardadır.
Gözlem bildirKaraburun / İzmir - Ağustos 2014 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Opuntia ficus-indica | Kaynana dili
Karaburun / İzmir
Serdar Ölez © Ağustos 2014

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Opuntia ficus-indica (L.) Mill.
Sinonimler (Tam liste)

- Opuntia ficus-indica
- Cactus ficus-indica
- Opuntia compressa
- Opuntia opuntia
- Opuntia vulgaris
İngilizce

Barbary Fig

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. Standart yazar kısaltması olan Mill. kısaltması İskoç kökenli bir botanikçi olan Philip Miller´in (1691 - 1771) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Opuntia türleri

O.ficus-barbarica,

Kaynaklar

 1. Wu, Z. Y., P. H. Raven & D. Y. Hong, 2007, Flora of China, Vol. 13
 2. Listelenen kaynaklar Opuntia ficus-indica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm