Adonis cyllenea var. paryadrica

Adonis cyllenea var. paryadrica


50-70 cm boylanabien,çok yıllık rizomlu bir türdür. Gövde yarıklı ve dir; tabandan dallanmıştır. Dip ve alt yapraklar 5-15 cm saplı; yaprak ayası 10-14 cm uzunlukta, lineer-kılsı çentikli ve tüysüzdür. Üst sap yaprakları da alttakilere benzer, fakat daha küçük ve sapsızdır. Çiçeklenme mayıs-haziran aylarındadır; çiçekler 5-7 cm çapta ve her zaman tekildir; 2-2.5 cm, sarımsı, zarsı ve tüysüzdür; 4-4.5 cm ve sarı renktedir, dır; ler çok sayıdadır; ± 15 mm ve 3-5 mm uzunluktadır, dir. Küremsi baş içerisinde çok sayıda tek tohumlu meyve bulunur; meyveler 6-7 × 3-4 mm, tüysüz, az çok ve dokudadır, gaga (dar uç kısım) 2.5-3 mm ve zembereksidir.
Gözlem bildir-


Gözlemler

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Etimoloji ve kısaltmalar

Adonis cins adı Yunan mitolojisinde Afroditin âşık olduğu ölümlü olan Adonise işaret eder; vahşi bir domuzun saldırısıyla yaralanan Adonisin ölümü ardından kanı ve Aphroditin onu iyileştirmek için kullandığı büyülü nektar toprağa süzülür ve oradan kan renginde çiçekler çıkar; Adonis cins adı bu mitolojik öyküye atıf yapar. Adonis cins adı Yunan mitolojisinde Afroditin âşık olduğu ölümlü olan Adonise işaret eder; vahşi bir domuzun saldırısıyla yaralanan Adonisin ölümü ardından kanı ve Aphroditin onu iyileştirmek için kullandığı büyülü nektar toprağa süzülür ve oradan kan renginde çiçekler çıkar; Adonis cins adı bu mitolojik öyküye atıf yapar.

Bazı diğer Adonis türleri

A.aestivalis, A.aleppica, A.annua, A.cyllenea, A.dentata, A.eriocalycina, A.flammea, A.microcarpa, A.wolgensis,

Kaynaklar

 1. Kandemir A, Kaptaner Igcı B, Aytac Z, Fisne A (2019) Contributions to the Systematics of the Genus Adonis L. (Ranunculaceae) in Turkey. Gazi Univ J Sci 32(4):1105?1111. DOI: 10.35378/gujs.488934
 2. Listelenen kaynaklar Adonis cyllenea var. paryadrica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm