Salkım söğüt

Salix babylonica


Çok ince ve elastik oldukları için sürgün ve dalları aşağı doğru sarkan, 15 metreye kadar boylanabilen ağaçlardır. Çoğunlukla kıvrık olan yaprakları dar , 8-16 cm uzunluğunda; ; kenarları ince dişli; her iki yüzü çıplak; ayanın üst yüzü koyu, alt yüzü mat açık gri yeşil renkli; sap 3-5 mm uzunluğundadır. Çiçeklenme Mart ayında; erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda; erkek çiçekler 2-3 cm uzunluğunda, sarkık salkım kurulunda, sarımsı yeşil renkte; dişi 2-3 cm uzunluğunda, salkım kurulunda, açık yeşil renktedir. Meyveler lokolosid kapsül; 2-2.5 cm boydadır; olgunlaşınca kapsüller açılır ve tüylü tohumlar ortaya çıkar.
Yeni gözlem bildirDikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


Gözlemler

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Salix babylonica L.
Sinonimler

- Ficus salix H.Lév. & Vaniot
- Salix annularis J.Forbes
- Salix capitata Y.L.Chou & Skvortsov
- Salix chinensis Burm. f.
- Salix subfragilis Andersson
- diğer sinonimler...
İngilizce

Weeping Willow

Etimoloji ve kısaltmalar

Salix {Latince}: söğüt ağacı. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Salix türleri

S.acmophylla, S.aegyptiaca, S.alba, S.amplexicaulis, S.anatolica, S.angustifolia, S.apoda, S.armeno-rossica, S.babylonica, S.bornmuelleri, S.caprea, S.caucasica, S.cinerea, S.elaeagnos, S.elbursensis, S.euxina, S.excelsa, S.micans, S.myrsinifolia, S.pedicellata, S.pentandra, S.pentandroides, S.pseudodepressa, S.pseudomedemii, S.purpurea, S.rizeensis, S.schwerinii, S.tenuijulis, S.trabzonica, S.triandra, S.viminalis, S.wilhelmsiana

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Salix babylonica hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm