Pampas Otu

Cortaderia selloana

(Püskül Sazı)

Güney Amerika'da doğal olarak yetişen, yaprakları keskin, hızlı büyüyen ve yayılan bir bitkidir. Nemli veya yarı nemli, kumlu balçıklı topraklı ve doğrudan güneş alan bir yerlere dikilmelidir. Yaz ve güz aylarında bitkiyi süsleyen püskülleri ile boyu 2.5 metreye ulaşabilir. Kuraklığa oldukça dirençlidir. Tohum ekimi bahar aylarında yapılmalıdır.
Gözlem bildirKuğulu Park / Ankara - Ekim 2014 Serdar Ölez


Morfoloji

2-4 m boylanabilen, dimdik gövdeli, sıklıkla park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılan bir türdür. Yaprak ayası 2 m kadar uzunlukta olabilir; yay gibi bükülmüştür; yüzeyi kaba/pürüzlü ve dumanlıdır; 3 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Ağustos-Eylül aylarında gerçekleşir; çiçek kurulu birleşik salkım formda, gösterişli, dikdörtgenimsi ve 50-80 x 12-15 cm boyutlardadır; gümüşümsü veya bazen pembemsi renktedir, dişiler 15-18 mm uzunlukta, 4-6 çiçekli ve dür, erkekler 18-23 mm, 2-6-çiçekli ve veya seyrek dür; her iki cinsiyette de mızraksı ve uzun dur; nün ucunda uzun terminal bir kılçık bulunur, kılçık erkek çiçekçiklerde daha uzundur.

Gözlemler

Görseller

Cortaderia selloana | Pampas Otu
Kuğulu Park / Ankara
Serdar Ölez © Ekim 2014

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Cortaderia dioica (Spreng.) Speg.
Sinonimler (Tam liste)

- Cortaderia dioica
- Cortaderia selloana

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada bitkiyi yayınlayan bilim insanlarının isim kısaltmaları arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Cortaderia türleri

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Cortaderia selloana hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm