Haşhaş

Papaver somniferum

(Afyon çiçeği, Uykucu Haşhaş)

Gelincikler familyasından, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde yukarıya doğru çatallaşır ve uzun bir sap üzerinde çiçek açınca düz bir hal alır. Yapraklar küt veya testere dişli ve ondüle kenarlıdır; dip yapraklar kısa saplı, üst yapraklar sapsız ve gövdeyi kavrar yapıdadır; mavimsi yeşil veya grimsi yeşil renktedir. Çiçeklenme Mayıs ayı civarında gerçekleşir. Tomurcuk yumurtamsı-dikdörtgenimsi formda ve 1.5-2 cm uzunluktadır. az çok daire şeklinde, beyaz, leylak rengi veya eflatun renklidir veya aalacalıdır; uca doğru kalınlaşır; ler 8-12 adettir. Küremsi kapsül meyve küçük bir sap üzerinde ve 5-7 x 4-5 cm boyutlardadır; tabla az çok yassıdır ve kenarları belirgin ince dişli loblara bölünmüştür.
Yeni gözlem bildirAfyon - Mayıs 2011 © Serdar Ölez


Gözlemler

Sınıflandırma

Uyarılar

Meyve kabuğundan morfin, kodein, narkotin, papaverin gibi alkaloidler elde edilir.[*]

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Papaver somniferum L.
Sinonimler

- Papaver somniferum L. var. setigerum auct. non (DC.) Corb.
- Papaver somniferum subsp. setigerum (DC.) Arcang.
- diğer sinonimler...
İngilizce

Opium Poppy

Etimoloji ve kısaltmalar

Papaver cins adı İsveçli biyolog, fizikçi ve botanikçi Carl von Linnaeus (1707-1778) tarafından adlandırılmıştır. Latincede `süt` anlamına gelen pappa kelimesinden türetilmiştir; içerdiği lateks sıvısına işaret eder. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Papaver türleri

P.acrochaetum, P.arachnoideum, P.arenarium, P.argemone, P.armeniacum, P.bracteatum, P.clavatum, P.curviscapum, P.cylindricum, P.dubium, P.fugax, P.glaucum, P.gracile, P.guerlekense, P.hybridum, P.lacerum, P.lateritium, P.libanoticum, P.macrostomum, P.minua, P.orientale, P.persicum, P.pilosum, P.postii, P.pseudo-orientale, P.purpureomarginatum, P.ramosissimum, P.rhoeas, P.rhopalothece, P.shepardi, P.somniferum, P.stylatum, P.syriacum, P.triniifolium, P.virchowii, P.yildirimlii, P.sp.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Papaver somniferum hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm