Ekşiyoncalar

Oxalis spp.

(Oksalis, Uyku Çiçeği, Yonca)

5-30 cm boylanabilen, tek veya çok yıllık, genellikle yayılıcı, otsu bir cinstir. Kökler sıklıkla yumruludur. Yapraklar sıklıkla 3 yaprakçıklı elsi birleşik, nadiren 10`a kadar yaprakçıklı; yaprakçıklar , eşit büyüklükte; uçları dir; bazı türleri ani ışık şiddeti değişikliklerinden korunmak için (photoinhibition) yapraklar açı değiştirebilir. Çiçekler tekil veya şemsiye çiçek kurullarında; sap dik; 5 adet; 5 loblu, dipte birbirlerine birleşik ve sıklıkla golden sarı ,beyaz, pembe, kırmızı veya sarı renkte; 10 adet, iki sıralı 5 uzun ve 5 kısa ve tabanda birleşik; , 5 - bölmeli; 5 adettir. Meyve beşken kapsül şeklinde, bölmeler eşit; olgunlaştığında patlayarak tohum saçan; tohumlar bir veya çok sayıda tohumludur.
Gözlem bildirHızırşah / Datça / Muğla - Ocak2015 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Oxalis spp. | Ekşiyoncalar
Hızırşah / Datça / Muğla
Serdar Ölez © Ocak2015

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Uyarılar

Yaprakları oksalik asit içerir[*]

Kısa kısa...

Ekşiyoncalar şeklen üçgül türlerine (Trifolium sp.) türlerine çok benzer; yonca türleri (Medicago sp.) ile ise sadece isim benzerliği bulunmaktadır.

Etimoloji ve kısaltmalar

Oxalis Latincede `ekşi` anlamına gelen oxus kelimesinden türetilmiştir; cins adı 17.yy başlarında, yapraklarındaki keskin tada atfen verilmiştir. ssp. İngilizcede 'türler, türleri' anlamına gelen species kelimesinin kısaltmasıdır.

Bazı diğer Oxalis türleri

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Oxalis spp. hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm