Menekşeler

Viola spp.


Dünyada 400 ile 500 arası, Türkiye`de ise tespit edilmiş yaklaşık 30 doğal türü ve alttürü bulunmaktadır. 20 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir cinstir. Gövde yeşil, nadiren kahverengi, tabandan itibaren dallanmış; dallar üç köseli ve içi boştur. Yapraklar , kenarlar dişli, saplı; mızraksı-yumurtamsı, tam kenarlı, dişli veya saçaklıdır. Çiçeklenme Mart-Eylül arasında; çiçek durumu ; lar 5; lar 5, alttaki yanal ve üst çiftten daha genişçe; ler 5; lar kısa; lar bitişik; , 3`lü dir. Meyve olgunlaştığında patlayarak açılır ve tohumlar saçılır; tohumlar yumurtamsı, pürüzsüz ve parlaktır.
Gözlem bildirÇamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Viola spp. | Menekşeler
Çamlıyayla / Mersin
Serdar Ölez © Mayıs 2018
Viola spp. | Menekşeler
Polonezköy / İstanbul
Serdar Ölez © Mart 2016

Ekoloji/Habitat

Doğada aydınlık, ancak gölge ve nemli yerlerde gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Etimoloji ve kısaltmalar

Viola Latincede bugün `menekşe rengi` olarak bilinen violet kelimesinden türetilmiştir. ssp. İngilizcede 'türler, türleri' anlamına gelen species kelimesinin kısaltmasıdır.

Bazı diğer Viola türleri

V.alba, V.altaica, V.amani, V.arvensis, V.bocquetiana, V.canina, V.crassifolia, V.dichroa, V.dirimliensis, V.ermenekensis, V.gracilis, V.heldreichiana, V.hymettia, V.isaurica, V.jordanii, V.kitaibeliana, V.kizildaghensis, V.modesta, V.occulta, V.odontocalycina, V.odorata, V.parvula, V.pentadactyla, V.reichenbachiana, V.rupestris, V.sandrasea, V.sieheana, V.suavis, V.tricolor, V.velutina, V.yildirimlii, V.yuzufelensis,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Viola spp. hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm