Ankara Çiğdemi

Crocus ancyrensis


Ankara Çiğdemi (Crocus ancyrensis) Süsengiller (Iridaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye΄de Batı ve Orta Karadeniz, Orta ve Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat ve Adana alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Gözlem bildirEymir Gölü / Ankara - Şubat2015 Serdar Ölez


Morfoloji

15 cm kadar boylanabilen, endemik, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı kılıfı kaba ağsı liflidir. Yapraklar 2-6 adet; 0.5-1 mm genişlikte dir. Çiçeklenme ve yapraklanma eş zamanlı, Şubat-Nisan ayları arasında; mevcut; (3 çanak + 3 taç yaprak) sarı, tüysüz; dilimler 15-30 x 9-13 mm, küt uçlu veya yuvarlatılmış, parlak sarı, sıklıkla taban ve kirli eflatunumsu renkte; 3 adet; 2-4 mm, tüysüz; 8-13 mm, sarı; portakal rengi veya kırmızımsı-portakal rengi 3 parçaya ayrıktır.

Gözlemler

Görseller

Ekoloji/Habitat

1000-1600 m yükseklikler arasında; açık taşlık alanlar, çalılıklar ve çam koruluklarında gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Etimoloji ve kısaltmalar

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir. Ancyrensis Bugün Türkiye'nin başkenti Ankara olan Galat şehri Ancyra`yı çağrıştırmak için kullanılmıştır; Ankara`ya özgü anlamındadır.

Bazı diğer Crocus türleri

C.abantensis, C.adanensis, C.aerius, C.ancyrensis, C.antalyensis, C.asumaniae, C.baytopiorum, C.beydaglarensis, C.biflorus, C.boissieri, C.cancellatus, C.candidus, C.chrysanthus, C.danfordiae, C.fauseri, C.flavus, C.fleischeri, C.gargaricus, C.graveolens, C.karduchorum, C.kerndorffiorum, C.kotschyanus, C.leichtlinii, C.lydius, C.mathewii, C.minutus, C.nerimaniae, C.olivieri, C.pallasii, C.paschei, C.pestalozzae, C.pulchellus, C.reticulatus, C.roseoviolaceus, C.sativus, C.scharojanii, C.sieheanus, C.speciosus, C.vallicola, C.wattiorum, C.x,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Crocus ancyrensis hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm